Site Rengi


Klarnet çeşitleri arasındaki farklar

Klarnet çeşitleri arasındaki farklar

Öncelikle müzik aletleri konusunda sizlere belirtmek isterim ki kaliteli müzik aletleri her zaman işinizi kolaylaştırır ve sizlere iyi bir deneyim yaşatır. Tabi ki müziğe yeni başlayacaksanız öneri almalısınız. Ama bu yeni başladığınız için kötü bir müzik aleti almanız anlamına gelmez. Müziğe başlıyorsanız müzik aletini bütçeniz yeteceği kadar profesyonel kişilerden yardım alarak alın. Bunu belirtmemin sebebi toplumumuzdaki yeni başlayanlara başlangıç seviyesi enstrümanı önyargısını kırmaktır. Peki, klarnetin çeşitleri var mı, hangi tür klarnet almalısınız hemen o konuya gelelim.

Hangi klarnet türünü almalıyım?


Klarnet derslerine yeni başlayanlar veya başlamaya hazırlananlar yeni klarnet telaşına gireceklerdir. Bu telaş ve arayıştan önce kişi ne tarz müzik yapacağını seçmelidir. Ona göre klarnet seçimi yapılmalıdır. Ülkemizde si bemol klarnet ve sol klarnet çok kullanılan iki klarnet türüdür. Eğer müzik seçimi yapmakta zorlanıyor ve net bir bilginiz yoksa hocanızdan sizi yönlendirmesini ve sizin isteğinize göre bir klarnet seçimi yapmasını isteyin.

Peki, klarnet çeşitleri arasındaki fark ne?

Si bemol klarnet yapısı gereğince batı müziği ve balkan müziğini çaldırmaya yatkınken, sol klarnet Türk Sanat Müziği tarzı çalmanıza daha uygundur. Tabi ki her ikisini çalmak da mümkündür fakat daha önceden bilinçli bir şekilde tercihinizi yaparak klarnet seçiminizi yapmanız sizlere daha kolay bir kullanım imkânı sunacaktır.
Klarnet almadan önce tabi ki profesyonel birine danışmak şart.

04 Mart 2017
412 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?