Site Rengi


Sibemol Klarnetle Türk Müziği Nasıl Yapılır?

Sibemol Klarnetle Türk Müziği Nasıl Yapılır?

Nefesin Alabildiğine Klarnet

Enstrüman çalmak özel bir yetenek gerektirir, herkes şarkı söylemeyi başarabilir ama, herkes enstrüman çalamaz. Kendi içerisinde sınıflandıracak olursak vurmalı çalgılar, telli çalgılar, üflemeli çalgılar diye ayrıldığını da görürüz. Zorluk derecelerine bakarsak üflemeli çalgılar başı çeker.  Bu üflemeli çalgıların içerisinde ise en ayrıcalıklı olanı ise klarnet tir. Klarnet, nefese dayalı çalınan bir enstrüman olmakla birlikte, si bemol klarnette şarkı notaları ve parmak hareketlerinde temel eğitimin önemi büyüktür. Klarnet ustalarının sahnelerde ayrı bir yeri vardır. Klarnet temalı müzikler ise ağır olduğu kadar anlamlıdır da.

Önce klarneti kısaca tanıyalım. Klarnet dayanıklı ve sağlam ağaçlardan yapılan gövdesi yuvarlak, üflemeli bir enstrüman türüdür. Gırnata olarak da bilinen bu enstrümanın yapımında genellikle abanoz ve sedir ağacının gövdesinden faydalanılır. Kafalık, fıçı, üst gövde, alt gövde ve kalak olmak üzere 5 parçadan oluşmaktadır.

Müzikte Boyut Değiştirmenin Adı Klarnet

Peki, si bemol klarnetin Türk müziğinde ki yerine kısaca değinelim. Orkestra içerisinde klarnete çok farklı görevler ve anlamlar yüklenilir. Hareketli, akıcı ya da duygusal ezgilerle birlikte pek çok tarzda ve tonda müzik ritmini klarnetle yakalamak mümkün. Si bemol klarnette nota yerleri, tonlamalar, kontrollü ve kontrolsüz üflemeler, sağlam parmak hareketleri ve kuvvetli bir diyafram gerektirir. Türk müziğinde ise farklı bir yeri vardır klarnetin.  Klasik müzikte olduğu gibi, Türk müziğinde de gerek geçişlerde, gerekse makamların solo eşliklerinde klarnet vazgeçilmez enstrümanlardandır. Şöyle ki uşak makamı olsun, hicaz makamı olsun, kürdi makam olsun dudak pozisyonlar, üflemeler ve parmak hareketleri  zaman zaman paralel, zaman zamanda değişken ve ritmik olabilmektedir. Batı müziği ve Türk müziğini de kıyaslayacak olursak ‘’KOMA’’ farklılıkları detone olarak algılanır ve buda müzikte zenginliğe yol açar.

Klarnetle yapılan Türk Musikisine örnek olarak hicaz taksiminin yanı sıra ,si bemol klarnette çalınabilecek parçalara  Uşak ya da Kürdi makamlarını, Klarnet taksimlerine örnek verebiliriz. Klarnet Türk musikisinin olmazsa olmaz enstrümanlarındandır.  Türkiye de ve dünyada adını duyurmuş olan ünlü klarnet ustalarımızda vardır. Başta Hüsnü Şenlendirici olmak üzere  Göksun Çavdar, Ünal Sarıkaya, Ahmet Özdemir ve Mustafa Kandıralı Klarnet Virtüözlerine örnek gösterebileceğimiz isimlerden sadece bir kaçı…

İyi bir klarnet dinletisinin etkilemeyeceği kişi yoktur. Özellikle Türk Musikisinde iyi bir virtüözden dinlenecek olan bir makam, ölmeden önce yapılacak olanlar listesinde ilk 100’e girer.

28 Haziran 2017
623 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?