Site Rengi


Si Bemol Ve Sol Klarnet Arasındaki Fark Nedir ?

Si Bemol Ve Sol Klarnet Arasındaki Fark Nedir ?

Si Bemol Ve Sol Klarnet Arasındaki Fark Nedir ?


Klarneti yeni öğrenmeye başlayacakların aklını kurcalayan en önemli soru Si bemol ile Sol Klarnet Arasında ne Fark vardır olmaktadır ve bu kişiler acaba hangisini seçeyim diye karar vermekte güçlük çekerler. Ancak aslen hangi klarneti çalacağını düşünenler fark etmeden hangi müziği yapacaklarını da düşünmektedirler. Çünkü her iki klarnette farklı müzik çeşitlerini temsil etmektedirler. Si bemol klarnet genellikle batı müziğinde kullanılmaktayken sol klarnet çoğunlukla Türk müziğinde tercih edilmektedir. Fakat bu durum klarnetler arasında müzik yaparken ayrım yapılacak manasına gelmemektedir. Sadece sözü edilen müziğe daha yatkın ve daha rahat olduklarını göstermektedir. Örneğin Sol klarnetin Türk müziğinde kullanılmasının nedeni komaları daha iyi bir şekilde verebilmesinden ötürüdür.

Müzik çeşitlerinde farklılıkları bulunan bu iki klarnet yapı olarak da farklılıklara sahiptir. Mesela; Sol klarnetin boyu Si bemole kıyasla daha uzundur. Ayrıca perdelerde, aralıklarda ve mandalların dizilişinde de farklılıklar bulunmaktadır.

Çıkardığı sesin özelliğine göre de bu şekilde bir ayrım meydana gelmiştir. Örnek vermek gerekirse; si bemol klarnette notalar, daha ince yani tiz şekilde bir ses verir. Türk müziğinden çok Batı müziğinde tercih edilme sebebi bundan kaynaklanmaktadır. sol klarnette notalar ise daha dolgundur. Bu nedenden ötürü, arada bulunan koma sesleri çok daha nettir ve geçişler daha belirgindir.

Her iki klarnet arasında kullanılan malzeme bakımından kesin bir fark yoktur. Genellikle her iki klarnette aynı malzemelerden üretilmiştir. Sol klarnet ustaları, zamanla kendi istedikleri doğrultusunda istedikleri şekilde bir klarnet yaptırmaya başlamışlardır. Ancak klarnette kullanılan en iyi ağacın abanoz olduğu çoğu kişi tarafından bilinmektedir. iyi klarnetlerin ise bu ağaçlardan elde edildiği de kesin bir gerçektir.
Günümüzde Sol klarneti kullanarak batı müziği türünde eserler veren ya da Si bemol klarneti kullanarak Türk müziği türünde eserler veren klarnet virtüözlerimiz de vardır. fakat bu, büyük emek ile çabanın sonucunda ortaya çıkabilecek bir durumdur.

Bir süre sonra seçtiğiniz klarnet ile aranızda karakteristik değişim ve gelişmeler yaşanacaktır. Böylelikle kendi tarzınızı geliştirebilirsiniz ve karakteristik sesleri uzun bir yol sarf ettikten sonra far edebilirsiniz.

04 Mayıs 2017
1.041 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?