Site Rengi


Klarnet alırken dikkat edilmesi gerekenler

Klarnet alırken dikkat edilmesi gerekenler

Aslında öncelik olarak bir klarnet alacaksanız dikkat etmeniz gereken şeylerden bir tanesi kalitedir. Bir müzik aleti her ne kadar kaliteli olursa kullanımı o kadar rahat ve güzel olur. Aslında bu çoğu şey için de geçerlidir. Sadece klarnet ile alakalı bir durum değildir. Siz markete gidip bir elma almaya kalktığınızda market sahibi elmaları raflara dizer ve belli kasalardaki elmalar için farklı farklı ücret talep eder. Hâlbuki elma aynı elmadır fakat bazıları kirli ve eskimiş bazıları yeni ve tertemizdir. İşte aradaki fark tamda budur. Neyse fazla uzatmadan sorumuza geçelim.

Nasıl bir klarnet almalıyım?


Öncelikle klarneti ne için kullanacağınıza ve hangi amaçla aldığınıza bağlı olarak değişir. Özellikle hangi tarz müzik yapacağınıza veya ucuz mu, pahalı mı olması gerektiğine kendiniz karar vereceğinizden bu konuda ayrıntıya girmekte fayda var.

Öncelikle daha önce de belirttiğimiz gibi eğer batı tarzı müzik yapmak istiyorsanız si bemol klarneti almanıza gerekiyor. Eğer ki siz Türk Sanat Müziği çalmak istiyorsanız sol klarnet almanız gerekiyor. Her ikisi ile de çalışılabilir fakat rahat olması açısından önerim bu şekilde.

Şimdi bu soruyu geçtikten sonra ücret ve marka konusuna gelelim. Kaliteli bir ürün almak istiyorsanız zaten öncelikle Çin malı klarnetlerden uzak durmalısınız. Maddi gücünüz olduğu müddetçe iyi bir enstrüman almaya gayret gösterin. Enstrüman konusunda hiçbir zaman ucuza kaçmayın. Maddi gücünüz çok yetersizse evet alabilirsiniz ona bir lafımız yok. Her türlü çalar ve geliştirirsiniz fakat paranızın yettiği kadar maksimum bütçe ile bir klarnet almanız sizin için daha iyi olacaktır.

Peki yapı olarak ne öneriyorsunuz derseniz de, şöyle cevap vereyim; öncelikli olarak metal klarnetten uzak durmanızı tavsiye ederim. Çünkü metal klarnet son zamanlarda da popülerliğini yitirmeye başladı. Bunun sebebi çok metalik bir ses çıkarmasıdır. Klarnet çeşitleri metal, bakalit, ağaç olmak üzere bir çok maddeden yapılmaktadır. Bakalit klarnetler ortalama 500 ile 1500 tl arasındadır. Ağaç klarnetler ( abanoz, gül vb. ağaçlardan yapılmaktadır.) fiyat aralığı olarak söylersek ortalama 1500 ile 5000 tl arasında gidip gelmektedirler. Tabi ki bu fiyatlar özellikle bütçe sorunu çekenler için sıkıntılı olacaktır.

Fakat fazla bütçe ayıramayanlar için bakalit klarnet uygundur. Temizlik ve diğer konularda daha iyidirler.

04 Mart 2017
234 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?