Site Rengi


Müziğin duygu dolu enstrümanı: Klarnet

Müziğin duygu dolu enstrümanı: Klarnet

Türk müzik kültüründe oldukça önemli bir yere sahip olan klarnet, şarkılara daha duygulu ve insanın içine işleyen bir melodi katıyor. Diğer enstrümanlara göre çok daha duygusal bir etki bırakan ve dinleyenlerin kendilerini müziğin akışına bırakmalarını sağlayan bu müzik aleti ile şarkılar çok daha etkili bir hal alıyor.

Klarnet

dünya müzik kültüründe oldukça sağlam bir yere sahiptir. Büyük orkestralarda ve müzik gruplarında şarkıların daha etkili olması için oldukça fazla şekilde kullanılmaktadır. Ancak ülkemizde klarnet sanatçıları, klarnete ruhlarını da vererek çok daha etkili ve duygulu melodiler ortaya çıkarmaktadırlar. Bu yüzden de ülkemizin klarnet ustaları dünya çapında bir şöhrete sahip olmuşlardır.

Klarnetin müziğe kattığı duygu dolu melodiler herkes tarafından keyifle dinlenmektedir. Kimi zaman sizi uzaklara götürürken, kimi zaman da klarnetin ritmi ile yerinizde duramazsınız. Sanatçının kendinden bir parçası olarak gördüğü bu müzik aleti, dinleyenlerin de müziğin içerisinde yaşamalarını sağlar.

Klarnetin orkestrada yerine gelecek olursak, klarnetsiz bir orkestranın hep eksik ve kusurlu kalacağı aşikardır. Klarnet, orkestranın icra edeceği eserlere kattığı ahenk bakımından eşsizdir. Özellikle temponun arttırıldığı yerde devreye sokulan klarnet eseri çok daha akıcı ve parlak kılar. Ses rengi itibarıyla kolayca uyum sağlayabileceği enstrümanlarla birlikte çalınması daha uygundur. Müzikte “espressivo” diye tabir edilen duygu yoğunluğunun arttığı bölümlerde klarnete sık sık ihtiyaç duyulur. Başka çalgılarla eş zamanlı olarak gür sesle çalındığında diğer enstrümanın yarattığı etkiyi katlar, kısık sesli olarak çalındığında ise arka plandaki ahenge destek olur. Klarnet sahip olduğu bu çok yönlülük sayesinde daha uzun yıllar dinleyicilerin kulaklarının pasını silmeye devam edecekmiş gibi duruyor.

Klarnet Portal ile sizde klarnet öğrenerek bir ustaya dönüşebilir ve dinlemekten keyif aldığınız bu müzik aletini kullanmayı da öğrenerek müziğin içinde yaşayabilirsiniz.

05 Mart 2017
213 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?