Site Rengi


Metal Klarnet Almak İçin 5 Neden

Metal Klarnet Almak İçin 5 Neden

‘Klarinet’ ya da ‘Gırnata’ olarak da anılan Klarnet, tek kamışlı üflemeli ya da nefesli bir müzik aletidir. Batı müziğinde kullanılan ve önemli bir yeri olan bu nefesli çalgının Türk Müziğine dahil olması yüzyılın başlarında Klarnetçi İbrahim Efendi sayesinde olmuştur.

Klarnetin Özellikleri

Klarnet beş temel parçadan oluşan bir üflemeli çalgıdır. Klarnetin temel parçalar olarak; Bek dediğimiz ağızlık, barel yani fıçı kısmı, üst göde, alt gövde ve pavillon olarak bilinen kalak kısımlarından teşekkül etmektedir. Ayrıca klarnetin üzerinde ses deliklerinin açılıp kapanması görevini yapan metal bir aksam bulunur.

Klarnet nasıl ses verir?

Nefesli sazlar içinde yer alan klarnet üfleme yoluyla ses verir. Üfleme ile klarnetin içerisinde nefes titreşime girer ve bek aracılığıyla bu titreşimler dışarı verilerek ses elde edilmiş olur.

Klarnet nasıl çalınır? 

Genel olarak kabul gören sol elin yukarıda, sağ elin ise aşağıda olduğu şekilde klarnetin kullanılmasıdır. Aşağı doğru tutulan sağ el ile hafif bir eğim verilir enstrümana. En önemli özellikleri gürlük kontrolü yönünden çok etkili ve de kısık sesle bile gür ses çalınabilmesidir.

Klarnet türleri?

Klarnetin yaygın olarak kullanılan türleri başlıca Mi bemol küçük klarnet, Si bemol klarnet, La klarnet ve Si bemol bas klarnet olmak üzere dört tanedir.

Orkestra ve müzikteki yeri

Klarnet orkestrada hızlı, akıcı, etkileyici, parlak ve gösterişli pasajlardan geniş duygusal ve yumuşak ezgilere kadar her türlü görevi yerine getirebilir. Duru ve parlak ses rengi ile diğer üflemelilerle kaynaşarak diğer çalgılardaki temaları katlama ve eşlik figürlerini seslendirme görevlerini de yerine getirir

Klarnet neyden yapılır?

Genellikle, Dalbergia melanoxylon adı verilen ve Afrika’da yetişen koyu mor renkli sert bir ağaçtan yapılmaktadır. Asıl olan sert ve dayanıklı ağaçlardan yapılması. Genelde de yapımında abanoz ya da sedir ağacı kullanılmaktadır. Bakalit, nikel ve ebonit gibi maddelerin de kullanıldığı klarnet çeşitleri bulunmaktadır. Günümüzde metal klarnet özellikleri dolayısıyla yaygın bir kullanımdadır.

Neden Metal Klarnet?

Neden metal klarnet alınmalı sorunuza 5 cevap var;

  1. Maliyet açısında düşünecek olursanız abanoz ağacından yapılanlara göre fiyatı düşüktür.
  2. Piyasada bulunabilirliği ve ürüne ulaşmak kolaydır.
  3. Metal klarnetler parçalarına ayrılması ve bakım yönünden avantajlıdır.
  4. İcra ettiğiniz müzik tarzına göre çıkardığı sesin metalik olması hasebiyle tercih edilebilir.
  5. Sağlamlık, koruma ve dayanaklılık yönünden uygundur.

 

30 Mayıs 2017
588 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?