Site Rengi


Klarnetin türk müziğindeki yeri

Klarnetin türk müziğindeki yeri

Klarnetin Türk Musikisinde yeri

çok farklıdır. Özellikle klarnet deyince akla zaten direkt olarak Türk Sanat Müziği müzisyeni Hüsnü Şenlendirici gelir.

Klarnetin iyi şekilde tanınması ve icra ederkenki durumu Türk Müziği içinde kullanımında batı müziği sazlarının yanında önemli yer almasını kolaylaştıracaktır. Klarnet Batı Müziğinin vazgeçilmezlerinden bir tanesidir. Bizim musikimizde ihmal edilmiş ve halen gerçek anlamda bir değer kazanamamıştır.

Klarnetin tarihçesine baktığımız zaman, özellikle batı kaynaklarında klarnet ile ilgili yeterli ve ciddi bilginin bulunduğunu fakat bizde klarnet ile ilgili neredeyse hiç belgeye rastlamayacağımızı görürüz. Ayrıca bu müzik enstrümanının Türk Müziğinde kullanılabilmesi için yazılmış veya hazırlanmış bir kitap yoktur. Bundan dolayı bu enstrümanın müziğimizde ciddi bir değer kaybı yaşamasına sebep olmakta. Özellikle enstrümanın yanlış olarak çalınması ve yazılı kaynak olmadığı için belli kurallar üzerine gidilememesi en büyük problemlerden bir tanesidir.

Bu halde bu konu üzerinden bir kural oluşturmak ve onu bilimsel bir yazıya ve sisteme oturtma ihtiyacı doğmuştur bile.

Ek olarak klasik korolarda tambur, ud, kanun ve kemençe olarak adlandırdığımız 5 adet enstrüman yer alır. Fakat bu enstrümanların yanında batı müziğinin vazgeçilmezlerinden keman, viola, violonsel ve kontrbas getirilmiştir. Bu bağlamda klasik saz olmayan bu enstrümanlarda klasik koroda yer alabilmiştir. Belirttiğimiz gibi bu enstrümanlar batı enstrümanı olduğundan dolayı klasik müzikte nasıl yer aldığı araştırılmalıdır.

Klarnet ülkemizde yaygın kullanılan ve oldukça da sevilen bir çalgıdır. Özellikle son yıllarda gençlerin bu enstrümana gösterdiği yüksek ilgi oldukça dikkat çekicidir.

Taverna, gazino vb. yerlerde sık sık karşılaşabilirsiniz klarnetle. Genellikle Türk insanı, yoğun duygu dalgalanmaları yaşadığı dönemlerde kendilerini klarnetin büyüsüne kaptırmayı tercih ederler. Bu yönüyle oldukça iyi bir arkadaştır klarnet.

Son dönemde klarnet sanatçılarının da büyük üne sahip olmasıyla klarnet konserlerine gösterilen rağbet de önemli ölçüde artmıştır. Solo klarnet dinletisi kendine kolayca ve bol miktarda müşteri bulabiliyor.

Klarnet yarattığı atmosferle bundan sonrasında da büyük kitlelerinin beğenisine hitap edecek gibi duruyor. Henüz dinlemediyseniz dinlemeye, çalmaya niyetiniz varsa da çalmayı denemeye süratle başlamalısınız.

04 Mart 2017
211 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?