Site Rengi


Klarnetin tınlama bölgeleri ve teknik özellikleri

Klarnetin tınlama bölgeleri ve teknik özellikleri

Klarnetin toplamda 4 farklı tınlama bölgesi vardır. Bunlar ;
1. Kalın ses bölgesi ; En kalın ses Mi’den 1 oktav incesi Fa diyez olan notaya kadar ki bölgedir. Zengin, madeni, gizemli, dramatik gibi sözcük terimleriyle birlikte tanımlanabilir. Ses bölgesi Chalumeau olarak da adlandırabilir. Chalumeau klarnetin atası olarak bilinir ve çok eski çalgı ismidir.
2. Kötü sesler ; Sol notadan üç yarım perde kadar ki Si bemol notasına kadar olan bölge. Klarnetin en kötü seslerine sahiptir. Zayıf ve soluk olarak çıkar ve bu tarz sesleri elde etmek diğerlerine göre daha zordur.
3. Orta ses bölgesi ; Si notasından ikinci çizgiye Do notasına kadar olan klarnetin en güzel sesleridir. Bu bölgeye klarino ses bölgesi de denebilir. En iyi ve en etkili klarnet soloları bu bölge üzerine yazılmıştır. Sesler genelde duru, parlak ve hafif ılık şeklinde muhteşem derecededir.
4. İnce ses bölgesi ; 2. ek çizgi Do’ya kadar ki en ince seslerdir. Buradaki sesler kişinin nefesi ile orantılı rahatsız edici veya hoş çıkabilir. Gür üflemelerde sert ve kulağı tırmalayıcı etkisi bulunur. Fakat hafif üflemelerde ılık ve yumuşak olarak flüte yakın bir ses çıkarır.

Klarnetin Teknik Özellikleri ;

Klarnet flüte yakın benzer nitelikler taşıyan çalgı aletidir. Klarnet ile her türlü pasajlar, dizi müzikleri, arpejler, grupetto, tril ve tremololar kolaylıkla çalınabilir. Genellikle tek dil kullanılır. Duruma göre çift dil ve 3 dil olarakta kullanılabilir fakat bu durum çok güç olduğundan dolayı tercih edilmez. Ses bölgeleri arasında kolaylıkla geçişler yapılabilir. Tabi hızlı ve seri sesleri çalmakta klarnet o kadar atak değildir. Klarnetin en büyük özelliği ise en güçlü nefeste veya çok düşük nefeste de çalınabilmesidir.

05 Mart 2017
358 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?