Site Rengi


Klarnetin Tarihçesi

Klarnetin Tarihçesi

Klarnet diğer çalgılar gibi çok uzun yıllık bir geçmişe sahip olmasa da, çalınmaya başlandığından bugüne büyük bir etki yaratmıştır müzik dünyasında.

Klarnetin atası olarak Chalumeau (Şalümo) adlı enstrümanı gösterebiliriz. Bu enstrüman hemen hemen tüm nefesli çalgıları içerin genel bir addır. Etimolojik olarak kelime Fransızca’dır.
18. Yüzyılın sonlarına doğru klarnet orkestralarda kendine yer bulmaya başlamıştır. 19. Yüzyılda ise özellikle büyük müzisyen Wolfgang Amadeus Mozart çalışmalarıyla oldukça yaygın kullanılan bir çalgı haline gelmiştir.

Yine 19. Yüzyılda klarnet birçok mekanik değişikliğe uğrayıp, günümüzdeki halini almıştır.

20. Yüzyılın başlarından itibaren ise klarnet popülaritesini iyiden iyiye arttırmış ve müziğin olduğu hemen hemen her yerde varlığını göstermiştir.

Gırnata olarakta bilinen klarnet, genellikle abanoz ağacından ya da metalden yapılan üflemeli bir çalgıdır. Çok eskilere, Klarnetin tarihçesine baktığımızda, Şalümo adlı nefesli sazı görüyoruz. Klarnetin atası olarak bilinen bu nefesli saz, 19. Yüzyılda orkestrada kullanılıyordu. O dönemlerde yaşayan Danner adlı çalgı yapım ustası, Şalümoyu geliştirerek bu güne gelecek ilk adımı attı.

1750 yılında orkestraya dahil edilmiştir. Aslında Klarnetin tarihçesi en bilinen hali ile Mozart zamanında renklenmiştir. Oda orkestrasında yaygınlaşmasında en büyük rol Mozart’ındır. 1812 ile 1860 yılına kadar klarnetin üzerinde bir sürü mekanik gelişmeler yapılmıştır. 1900’lerde gelişimi tamamlanarak, bu güne kadar gelmiştir.

1900 ile 1925 yılları arasında daha da yaygınlaşarak, radyo ve stüdyo kayıtlarında da önemli rolü olmuştur. Mozart’ında katkıları ile caz, klasik ve pop orkestralarında nefesli saz olarak yerini almıştır. Her ne kadar Klarnetin tarihçesi 19. Yüzyıllara dayansa bile, popüler gelişimini ve aşkını Mozart zamanında ve sayesinde daha fazla kazanmıştır. Bu günlere gelindiğinde, orkestrada, konservatuarlarda eğitim metotlarında ve müzik literatüründe önemli bir yerde olduğunu görüyoruz.

13 Mart 2017
436 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?