Site Rengi


Klarnetin Hava Kaçırdığını Nasıl Anlarız ?

Klarnetin Hava Kaçırdığını Nasıl Anlarız ?

Zamanla, saksofon, klarnet ve flüt güderileri hava kaçırmaya başlayabilir, bu da bazı notaların çalışmasının zorlaşmasına neden olur. Bu, genellikle, nefes nefese gelen, güderiyi bozarak oluşur; bu nedenle, ton deliğine tam olarak oturmaz. Bu kaçaklar tanımlanmazsa ve düzeltilmezse, cihazınızın performansı etkilenir. Sızdıran güderiyi bulmak zor olabilir, ancak aslında işi halledebilecek birkaç yöntem vardır.

METOD 1

ENSTRÜMANI ÇALMAK

1-Kromatik bir ölçek çalın.

Bazen, enstrümanınızda üzerinde oynadığınız notaların ses kalitesinden, sızdıran bir güderi olup olmadığını anlayabilirsiniz. Kromatik ölçekte çalmak, her biri yarı ortada olan 12 adım içerdiğinden bir sorun olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir. Bu notalarla anormallikleri dinlemek için bol miktarda fırsatınız olacaktır.

2-Bulanıklığı dinleyin.

Ölçekleri çalarken, her notanın sesine dikkat edin. Güderileri sızdırmayan bir enstrüman ses bağlamında berrak ve keskin görünürler. Bununla birlikte, bir sızıntı varsa, notaların çok az parmak basıncıyla bile bulanık, neredeyse çok kötü bir ses çıkardığını göreceksiniz.

Hava kaçıran güderilerin hepsi bulanık sese neden olmayacaktır, bu nedenle cihazınızın düzgün çalışıp çalışmadığından emin olmak için ek bir yöntem kullanarak enstrümanınızı kontrol etmek iyi bir fikir olacaktır.

3-Fazla direnç olup olmadığına dikkat et.

Sızdıran üderilerr, cihazınızın sesini değiştirmenin yanı sıra, çalarken de farklı hissettiriyor olabilir. Aniden, enstrümanınızın daha fazla dirençle çaldığını fark edersiniz; bu da, yeterli hava basıncı oluşturmak için kendisine daha fazla darbe uygulamanız gerektiği anlamına gelir.

Tahta nefesli çalgınızın içindeki direncin artması diğer sorunların da göstergesi olabilir, bu nedenle sorun olup olmadığından emin olmak için güderileri başka bir yöntemle kontrol etmeniz gerekir.

METOD 2

SIZINTI IŞIĞI KULLANMA

1-Esnek bir LED el feneri alın.

Enstrümanınızın içinde aşağı inecek bir ışığa ihtiyacınız vardır, bu nedenle kolayca eğilebilen bir tüp feneri en iyi sonucu verir. Çalışacak bir donanım bulmak için yerel donanımınıza veya ev geliştirme mağazasına bakın veya Ali Express gibi sitelerde çevrimiçi arama yapın. Streamlight iyi sızıntı ışıkları üreten çeşitli modeller sunar.

Tipik olarak dekoratif amaçlı kullanılan “ip aydınlatması” da etkili bir kaçak ışığı olarak kullanılabilir.

Sızıntı ışığı kullanmak, sızıntı yapan güderileri bulmak için özellikle etkili bir yöntemdir; bu, flüt ve saksafon gibi ayrı derzlere bölünmez; çünkü cihazın gövdesine kadar tüm yolları incelemenize izin verir.

2-Işık cihazın içine yerleştirilir.

Kaçak ışığınızı açtığınızdan ve nazikçe cihaza geçirdiğinizden emin olun. Ya alt tuşlara kadar hareket etmesine izin verin ve her güderiyi incelemek için gidip dikkatli bir şekilde yukarı çekin veya üstteki tuşların yakınına koyun ve yavaşça aşağıya hareket ettirin.

3-Her bir tuşa basınız.

Her güderiyi test etmek için, her bir tuşu kapatmanız ve güderi ile sıkı bir sızdırmazlık oluşturmanız gerekecektir. Kaçak ışığınız doğrudan test ettiğiniz güderinin arkasında olmalıdır. Anahtarı bastıktan sonra etrafından parlayan bir ışığı gözlemlemediğinize emin olmak için etrafına bakınız. Klarnetiniz deliğinden çıkacak ışık sızıntıya işaret eder.

Testi karanlık ya da loş ışıklı bir odada yapınız. Karanlık bir ortamda ışık olup olmadığını görmek genellikle daha kolay olacaktır.

Bu yöntem önemli sızıntıları tespit etmede çok etkili olabilmesine karşın, size daha küçük sorunlar konusunda uyarıda bulunmayabilir. Ayrıca, güderinin sızıntısının delik etrafında eşit şekilde oturup oturmadığını belirlemenize yardımcı olmaz.

Çalgınızın yarı saydam pedleri varsa bu sızıntı ışığı çalışmaz; çünkü sızıntı yoksa bile ışık görünür olur.

METOD 3

DUYARGA KAĞIDI KULLANMA

1-Bir ince kağıt şeridi kesin.

Tütün sarma kağıdı olabildiğince ince kesilmiş kağıtlardır ve bunu kullanmak isteyebilirsiniz. Kağıdı keserken şerit çok dar, yaklaşık ¼ inç genişliğinde olmalıdır. Bununla birlikte, şeridi inceltmek iyi bir fikirdir, bu nedenle parmaklarınızla kavraması daha kolay olan daha kalın bir bölümünüz olacaktır. Çok uzun süre boyunca sürmemize gerek yok – 3 ila 4 inç yeterlidir. [7]

Elde tütün kağıdınız yoksa, mendiller, yiyeceklerden veya diğer ürünlerden selofan sarıcılar veya mağaza fişleri etkili alternatiflerdir.

Kağıdı tutmayı daha da kolaylaştırmak istiyorsanız, tutamağı oluşturmak için kağıdın sonuna bir çubuk gibi ince bir materyal takın!!!

2-Kağıdı güderinin altına yerleştirin.

Şeridin inceltilmiş ucunu enstrüman deliğinin üzerine koyduğunuzdan emin olun ve üstüne güderiyi hafifçe kapatın. Kağıt yastık ile enstrüman deliği arasına sıkışmalıdır, aynı zamanda geniş kenarı asmalıdır, böylece parmaklarınızla kavrayabilirsiniz.

3-Kağıdı çekin.

Şeridin geniş ucunu tutun ve üzerine dikkatlice çekin. Çektiğinizde, hissettiğiniz sürüklenme veya direnç miktarına dikkat edin. Kağıdı kolaylıkla dışarı çekerseniz sızıntıyı tespit etmeniz daha olası olacaktır.

Sızıntıyı tam olarak kontrol etmek için bu işlemi yastığın etrafındaki dört noktada tekrarlamalısınız.

METOD 4

EMME YÖNTEMİNİ KULLANMA

1-Klarnetin parçalarını ayırın.

Kaçakları test etmek için her birini ayrı ayrı kontrol etmeniz gerekecek. Parçaların ayrılması gerektiğinden, bu yöntem saksofonlar ya da flütler için uygun yöntemler olmayacaktır. Önce üst gövdeyi alın ve tüm tuşları kapatın.

2- Alt Gövde Deliğini Kapatın.

Tüm tuşlarla birlikte klarnetin üst gövdesinin alt kısımı kapatıp klarnetinizi hava geçirmez hale getirmeniz gerekir. Ağzınızı üst gövdeye yaslayarak klarnetin içindeki havayı içinize çekin,  mümkün olduğunca fazla havayı almaya çalışın, böylece eklem içinde bir emme etkisi oluşturursunuz.

3-Elini bırak.

Gövdenin alt kısmını bıraktığınızda, pedler sızdırmıyorsa keskin bir patlama sesi duyarsınız. Bir patlama sesi duymazsanız veya sesi elde etmek için ekstra basınç uygulamanız gerekiyorsa, gövdede bir sızıntı vardır demektir.

Sızıntı olup olmadığını kontrol etmek için işlemi klarnetin alt gövdesinde de tekrar etmelisiniz.

Bu işlem sızıntı yapan belirli bir güderiyi tanımlamadığından, bunu bulmak için bir sızıntı ışığı veya keçe ile takip etmek durumunda kalabilirsiniz.

İPUÇLARI

Çalmadan önce ağzınızı çalkalamaya çalışın, asla bir şey yiyip içmeyin, bu işlem esnasında asla sakız çiğnemeyin! Tükürük bezleri ilave şeker olmadığından hastalıklara neden olabilir!!!

Çalmalarınızdan sonra aletinizi ince kağıtla birleştirerek bezlerinizi kurutmaya çalışın. Tütün kağıdı işe yarar ve aynı zamanda yapışkan güderileri temizlemek için de uygundur.

Ahşap enstrümanınızı her zaman çaldıktan sonra muhakkak kurutun. Nemi emmek için pamuklu veya ipekli bir bez ve petler kullanın. Genellikle saksafonlar için olmasına rağmen, klarnetler ve flütler için de özel olarak yapılmışlardır.

Eğer bando yürüyüşü yapıyorsanız, daha düşük kaliteli bir enstrüman kullanın. Şansınıza göre, nemli, yağışlı veya karlı havalarda yürümeniz durumunda; bu da aletin güderilerini etkileyebilir.

 

UYARILAR

Çalarken veya cihazınızı ayarlarken aşırı güç kullanmayın. Küçük bir ayarlamayı büyük bir onarım işine veya hatta yıkık bir enstrümana dönüştürmek çok kolaydır.

Cihaz iyi çalmıyorsa, cihazın onarılması veya servise verilmesi gerektiğini varsaymaya başlamadan önce, iyi ayarlanmış olduğunu bildiğiniz benzer bir aleti çalmayı deneyin. Bazen, sadece müzisyen arkadaşınızdan yardım almanızda sorunun çözümü için mükemmel bir hamle olacaktır.

Enstrümanınızı nasıl düzelteceğinizi bilmiyorsanız veya neyin yanlış gittiğinden emin değilseniz, enstrümanınızı bir tamir atölyesine götürün. Çoğu müzik mağazasında bir uzman bulunur ve alışılmadık durumlarda genellikle aletinizi teknik servise gönderirler.

 

24 Temmuz 2017
779 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?