Site Rengi


Klarnetin Doğru Üfleme Tekniği Nedir ?

Klarnetin Doğru Üfleme Tekniği Nedir ?

Eğer ilk kez bir klarnet çalıyorsanız ya da utanç verici gıcırtılara devam ediyorsanız, bunu yazı tam da size göre. Bu klavuz, ilk kez çalmak veya bir bek ısınma antrenmanlarını yapmak için önemli bir kılavuzdur. Kötü bir yerleştirme şekli çalmayı da etkileyeceğinden, müzik eğitimine devam etmeniz için doğru bir tutuş geliştirmek de çok önemlidir.

 

ADIMLAR

1-Klarnetinizi birleştirin ve ardından kamışınızın ve bağlantının doğru konumlandığından emin olun.

2- İki üst ön dişinizi uçtan yaklaşık 1 santimetre (0,4 inç) ila 1,5 santimetre (0,6 inç) arasındaki kamışın karşısındaki düz yüzeye yerleştirin. Bu yerleşim sizin için işe yaramazsa, çalmaya başlarken bunu deneyin.

3- Alt dudağınızı alt dişlerin üzerinden geçecek şekilde yerleştirin – dudaklarınızı ağzınıza çok fazla koymayın – ve dudağınızı kamışınıza koyun. Sanki çenenizi düzleştiren ve daha iyi bir ton üretmeye yardımcı olacak ruj takmış gibi alt dudaklarınızı dışarıya doğru çekmeye çalışın.

4- Ağzın etrafında dudaklarınızı, havanın kilitli olduğundan emin olmak için “sıkma ipliğini kapatma” yöntemiyle sarın ancak kamışı fazla sıkmayın, aksi takdirde gıcırdatacaksınız.

5- Beki aşağı gelecek şekilde konumlandırın. Eğer ileri götürürseniz, mükemmel bir ses çıkarmanız olanaksızlaşır.

 

6- Düz oturun ve sırtınızın sarkmasına ve sandalyeye dokunmasına izin vermeyin. Koltuğunuzda biraz ileri ilerleyin. Bu, hava akışı ve ton kalitesine yardımcı olur. Bu çok önemlidir çünkü sarkıtırsanız ses düzgün gelmez.

7- Gözlerinizi kapatın, mutlu düşüncelerinizi hayal edin ve enstrümana üfleyin. Hafifçe hissetmek için hafifçe başlayın, sonra klarnette daha fazla hava üfleyerek ses seviyesini arttırmaya başlayın. Doğru yaptıysanız, gıcırtı veya zayıf bir ses yerine hoş bir ses çıkarmanız gerekir. Değilse, ağızda ağız parçasının (düzeninin) miktarını ayarlamayı deneyin.

 

KİŞİLERDEN SORULAR VE YANITLAR

-Yukarı çektiğimde yeterince hava alamıyorum ve sonuç olarak iyi ses çıkmıyor. Ben ne yapabilirim?

Düz bir çene oluşturun. Bunu yapmak için, alt dudağınızı dişlerin üzerinden çekin ve bu dişlerin üstünü dudağın ince bir sırtı ile örtün. İşte burada kamışa dayanıyorsun. Ardından, ağız parçasını, alt ağızda kamışın ve ağızlığın birleştirileceği yerde eşit olacak şekilde konumlandırın. Sonunda ağzınızın çevresindeki üst dudak ve köşelerinizi kapatın ve üfleyin. Ayrıca, ağız parçasına kamış konumunu, kamış gücünü düzgün ayarlayın. Bağ kesimi ağızlığa sıkıca bağlanır.  Kamışı ısırmayın. Yapmanız gereken,  düşündüğünüzden daha fazla hava kullandığınızdan emin olmak!

-Yüksek notaları çalamıyorum çünkü gıcırdıyor ya da hiç ses çıkarmıyor. Sebebinin kamışların ya da başka bir şeyin olup olmadığını bilmiyorum. Lütfen yardım et.

Bek kısmını sıkın ve bu notlara bol miktarda hava desteği verin. Derin nefes al, parmak izlerin de doğru olduğundan emin ol.

 

İPUÇLARI

Ağzınızı çok sıkı tutmayın, bu çok da gevşek tutun anlamına da gelmez, ağız kısmını sıkı tutun.

Tonunuzun düzgün çalınmaması durumunda, ağız kısmını doğru şekilde ayarlayın ve klarnetin çanını size daha yakından veya daha uzakta hareket ettirmeyi deneyin.

Eğer büyük bir aynanız varsa, sandalyenizin önüne yerleştirin ve başınız ve omuz pozisyonunuzu gözleyin. Kafanızı kaldırın ve klarneti ağız kısmınıza getirin. Dirseklerinizi vücuda yatırmayın. Çalarken, çene ve dudakların az hareket etmesi gerekir. Kafanızı kaldırmaktan kaçının, zira bu durum çene pozisyonunu değiştirecek ve muhtemelen istediğiniz tonu ayarlamanız zorlaşacaktır.

Ağız kısmınızı test etmek için düz oturun, yüksek G (uzun sapın üst çizgisinin üstünde) parmakla oynayın ve diğer delikleri kapalı tutarken G # tuşuna basın. Uzun sapın üzerinde bir E duymalısın. Gıcırtı veya farklı bir not duyarsanız, ağız kısmını düzeltmeniz gerekir, aksi takdirde enstrüman uyumsuz notalar çıkaracaktır.

Alt dudağınızı kamışın üzerine koymaya çalışırken, kamış ile ağızlık arasına hafifçe bir kağıt koymayı deneyin. Kağıt, direnç bulduktan sonra (kağıtları daha aşağıya doğru itmek zorundasınız) kurşun kalem / kalemle çizgi çizin. Klarneti ağzınıza koyarken, baş parmağınızı çizginin hemen altına yerleştirin ve alt dudağınızı bunun hemen üzerine koyun.

Çenenizin yanı sıra ağzınızın köşelerini de oldukça sıkı tutun.

Ayarlamayı etkileyebilecek bir diğer şey, çenenizi ayarlamak, yüzünüzü yukarıya veya aşağıya doğru eğmek ve dudak pozisyonunuzu hafifçe değiştirmektir.

Dişlerinizi kullanmayın, bu durum düzgün bir şekilde çalmak için doğru yol bu değildir, üst ve alt dudaklarınızı daha zengin bir ses oluşturacak şekilde kullanmanız gerekir. Alışmak biraz zaman alır ama bunu yapacaksınız. Daha sabırlı olun ve çalmaktan sıkılmayın. Azimle daha iyi çalabildiğinize tanık olacak ve bu durum sizi daha profesyonel olmak adına daha önemli bir noktaya getirecektir. Asla pes etmeyin ve sürekli deneme yapmaktan korkmayın. Kendi başınıza denemeler yapabilir hatalarınızı gözlemleyebilirsiniz.

 

UYARILAR

Çalarken yanaklarını püskürtme/şişirme. Kötü bir ses çıkarır ve bu durumu sürdürmek gerçekten kötü bir alışkanlıktır.

Üst dişler ağız parçasını sıkıca kavrayarak klarnetin yerinde kalmasını sağlamalı, ancak gerektiğinden daha sert ısırmayın. Fazla gerginlik gıcırtılı sese neden olur, havanın sorunsuz akmasını sağlamayı zorlaştırır ve genellikle oynamayı zorlaştırır.

Ağızlık üzerindeki en üstteki dişlerinizi dayadığınızdan sonra, bu zamanla üst dişlerinizi hafifçe gevşetebilir ve hatta sert çalmanın uzun oturumlarını yapabilirsiniz. Bu problemi, ön dişlerinizin düzgün bir şekilde oturmalarına yardımcı olacak küçük bir lastik parçası olan bir bek yastığı satın alarak çözebilirsiniz.

Klarneti alt dudaklarınıza çok fazla iterseniz ve uzun süre çalarsanız, alt dudağınızın içinde, rahat olmayan diş izlerine neden olabilir.

Vücudunuzla klarnet arasında destekleyici ve tutarlı bir yol sağlamak için ağızlık kısmının var olduğunu unutmayın. Farklı bir kayıt defterine girdiğinizde veya zor bir pasaj çaldığınızda dramatik bir şekilde bu durumu aleyhinize dönüştürmemelisiniz.

İhtiyacınız Olabilecek Şeyler

Klarnet

İyi boyutlu kamış (yeni başlayanlar için 1 veya 1.5)

(İsteğe bağlı) Ağızlık yastığı

10 Temmuz 2017
1.037 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?