Site Rengi


Klarnetin Çeşitleri

Klarnetin Çeşitleri

Oldukça geniş bir aileye sahip olan klarnet, zengin bir çeşide sahiptir. Aynı şekilde çalınan klarnet çeşitlerinden bir tanesini çalıyorsanız, diğerlerinide rahatlıkla çalabilirsiniz. Tümünün çalınışı aynı şekildedir. Fakat dört tanesi sadece orkestralarda kullanılmaktadır. Bunlar, Mi bemol küçük klarnet, Si bemol klarnet, La klarnet, Si bemol basklarnettir.

Bu dört klarnet orkestrada hep beraber değil, tek tek kullanılır. Diğer klarnet çeşitleri, Re küçük klarnet- Do klarnet, Basset horn, Mi bemol alto klarnet, La bas klarnet, Si bemol kontrabas klarnettir. Tek bir üflemeli çalgı, kocaman bir konser verebiliyor. Tek başına çıkardığı ahengine milyonlarca kişiyi kaptırıyor. Hele bir de çalan ustalığını okutursa, başlı başına bir şaheser oluyor.

Birbirlerine benzeyen güzellikler taşıyan muhteşem sesli klarnet çeşitleri bu kadardır. Her biri, çalana ayrı bir ruh esintisi, dinleyene ayrı bir aşk rüzgârı verir. Klarnet çalmak başlı başına bir aşktır. Hangisi olursa olsun hiç farketmez. Duygularınızı üfleyin ve büyülü nağmeler eşliğinde can bulsun. Aşkı anlatmanın melodideki en gizemli hali diyebiliriz.

Klarnet, envaiçeşit farklı modele sahip bir çalgıdır. Yapımında kullanılan ham maddeye bağlı olarak değişik tiplerde ve boyutlarda klarnetler üretilip, piyasada müşterilerin beğenisine sunulur. Temel olarak klarnetlerin farklılaşmasında çıkardığı tını en önemli noktadır.
Farklı tip klarnet kullanımları genellikle coğrafyanın etkisiyle olur. Örneğin, balkanlarda popüler olan klarnetle, batı Avrupa’da popüler olan klarnet ezgileri itibarıyla birbirine hiç benzemez.
Oldukça dominant bir çalgı olduğundan orkestralar klarnet seçiminde oldukça hassastırlar. Bu yönüyle keskin aromalı baharatlara benzetebiliriz klarneti.  Yemeğe dozunda konulduğunda damakta lezzet patlamaları yaşatan bu baharatlar, gereğinden çok veya az kullanıldığında ise yemeği berbat etmektedir. Klarnet de orkestralar için aynen böyle bir çalgıdır.

13 Mart 2017
775 kez görüntülendi
Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?