Site Rengi


Klarnete Yeni Başlayanlar Hangi Şarkıları Çalmalı?

Klarnete Yeni Başlayanlar Hangi Şarkıları Çalmalı?

Klarnete Yeni Başlayanlar Hangi Şarkıları Çalmalı?

 

Klarnete yeni başlayanlar için şarkılar, basit olmalıdır. Öncelikle çalmaya makamları öğrenmek ile başlayabilirsiniz. Daha sonra da şarkıları yavaşça çalmaya geçebilirsiniz. Örneğin; Hasretinle yandı gönlüm, haydar haydar, harmandalı, gel gör beni, Ah İstanbul’ u klarnetiniz ile seslendirebilirsiniz.

Klarnete Yeni Başlayanlar İçin Öneriler

Klarneti çok iyi tanımak gereklidir. Akordu iyi olan bir enstrümana sahip olmak gerekir. Dudak yapınıza uygun bek ve kamış çeşidini iyi ayarlamanız gereklidir. Klarneti öğrenirken bir öğretici ile birlikte öğrenmeniz sizlerin çok faydasınadır. Metotla öğrenmek, kulaktan çalmamak çok önemlidir. Çok iyi bir klarnetçiden eğer imkânınız varsa ders almalısınız. Her gün ve düzenli çok çok ses üflemesi yapmanız çok yararlıdır. Dil vurarak üflemek, sizin daha erken öğrenmenizi sağlar. Çalışmanızın arasına gam çalışması eklemek de çok işinize yarayacaktır. Bu gam çalışması şudur. Do-re-mi-fa-sol-la-si-do-do-re-mi-fa-sol-la-si-do. Yavaş yavaş çalmanız, bu gamları da yavaş çalmanız çalışmanızın bir artısıdır.

Klarneti Geliştirmek İsteyenlere İpuçları

 

İlk önce, sabırlı olmanız gerekir. Daha iyi çalabilmek için parmak hızlandırma çalışmasını yapmanız gerekir. İlk başlarda, moral ve destek amaçlı ünlü klarnetçileri taklit ederek çalabilirsiniz. Kolay parçaları eksiksiz bir şekilde çalmak sizin yapacağınız daha büyük işlerde ilerlemenize yardımcı olacaktır. Daha önce sizin gibi işlerle uğraşmış uzman kişilerin videosunu internetten izlemek, sizi gururlandıracaktır. Günde klarnete en az üç saatinizi ayırmanız gerekir. Düzenli çalışma sonucu kesinlikle geri dönüt alacağınızdan emin olun. Enstrümanınızı iyi tanıyın. Sabırlı ve azimli olursanız eğer, üstesinden kalkamayacağınız iş yoktur. Bol ses egzersiziyle klarnetinizi ilerletebilirsiniz.

 

 

 

25 Mayıs 2017
986 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM

 1. ahevetsiz dedi ki:

  gitarda akdeniz akşamları, klarnette ah istanbul vazgeçilmez şarkılardan 🙂

 2. rmariakulke dedi ki:

  6 ay oldu klarnete başlayalı. Halen sol kulağımda küpe oluşmadı. Nerede hata ediyorum?

 3. tolunaytoprak dedi ki:

  Klarnete düştüm acil yardım tükeniyorum.

 4. CenKaraer dedi ki:

  OYSA HERKES ÖLDÜRÜR SEVDİĞİNİ
  KULAK VERİN KLARNETE…

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?