Site Rengi


Klarnete Merakınız Mı Var?

Klarnete Merakınız Mı Var?

İlk Kez Klarnet Alacakları Bilgilendirme Ve Tavsiyeler

İki farklı klarnet türü vardır. Eğer siz kendinizde klarnet alma kararını oluşturduysanız, cevaplamanız gereken sorularınız olacaktır. Sol klarneti mi almak istiyorsunuz, yoksa si bemol klarneti mi almanız gerekiyor. Tabi birde bunlar harici olan mı bemol klarnet ve hatta bir kaç daha klarnet mevcuttur aslında ülkemizde.

Fakat en çok ilgi alan klarnet çeşidini bilmek isterseniz, sol klarnet ve si bemol klarneti karşınızda bulabilirsiniz. Bu her iki klarnette de her tarz müzik yapabilmeniz mümkün kılınsa da, Türk müziği çalmak isteyenler için Usta insanların çaldığı gibi performans sergilemek isteyenler çoğunlukla sol klarneti tercih ederler.

Batı müziğine daha iyi canlandıran klarnet ise Si bemol klarnettir. Si bemol klarnette Türk müziği çalmak isterseniz, bunu sol klarnetten aldığınız performansı göremeyeceğinizi anlayabilirsiniz ancak iki klarnet türünde de çalışarak usta bile olabileceğinizi bilmelisiniz.

 

Yani bu mümkün kılınan bir çaba olacaktır sizin için. Yapı bakımından sol klarnet diğer klarnetlere göre daha uzundur, ayrıca fiyat yönünden de diğer klarnet çeşitlerine göre biraz daha yüksek miktarı bulunmakta. Klarnet satın almak isteyenler eğer bilinçsizse, herhangi bir klarnet almaya yönelirlerse, fiyatına aldanıp ta si bemol klarneti almaya teşvik edilebilirler sol klarnetlere göre si bemol klarnetler daha az satıldığı için bulunduğunuz yerdeki satıcı eğer uyanıksa muhtemel olarak sizin bilgisizliğinize dayanıp si bemol klarneti almanız da zorlayacaktır. Dikkat etmeniz gereken en önemlisi ise klarnette değişiklik yapamayacağınızdır.

 

O nedenle çok dikkatle ilgilenin ki bilgisizce gittiğinizi anlayamasınlar. Doğru klarnet çeşidi almak isteyenler yazılanlardan mutlaka bilgi sahibi olmalıdır.

Klarnet Seçiminde İnce Ayrıntılar

Klarnet alma düşünceniz artık gerçekleştiyse bu ciddi manada güzel hobiler arasındadır. Klarnet fiyatları 800 den başlayarak 10 bin ‘e kadar yükselir. Klarnet rastgele alınacak bir enstrüman değildir.  O nedenle almaya giderken profesyonel bilgili kişilerin yanınızda bulunması sizin yararınıza olacaktır. Gittiğiniz enstrüman dükkânlarında muhakkak karşınıza çıkacak ; “ağaç enstrümanı kesinlikle incelemeyin bile” tek kelime ile almaya yönlendirmiyoruz sizleri. Daha iyisine sağlamına sahip olmak elbette istersiniz o nedenle satıcıyı değil sizinle yanınızda gelen ilgili kişinin fikirlerini düşünün.

 

04 Nisan 2017
515 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

  1. Orakcı Blog dedi ki:

    Çalmayı bilmiyorum ancak dinlemeyi çok seviyorum. Bu tür şeylere meraklıyım ancak olmayınca olmuyor.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?