Site Rengi


Klarnet konserleri

Klarnet konserleri

Gırnata olarak da adlandırılan üflemeli bir çalgı olan klarnet, çok dayanıklı ağaçlardan yapılmaktadır. Bundan dolayı oldukça da sağlam olan Klarnetin çalınma işlemi de farklı şekillerde olabilmektedir. Çok kaliteli türlerinin birçoğu Abanoz ağacından üretilmektedir. Ancak yine de metalden yapılan klarnet çeşitleri de vardır. Genel anlamda bakılırsa beş ana parçanın birleşmesinden yapılmaktadır. Farklı zaman dilimlerinde belli bir amaç doğrultusunda yapılan klarnet konserleri, çok önemli müzisyenleri bir araya getirmektedir.

Klarnet ile her türlü müzik türünün çalınabilmesi neredeyse mümkündür. Bununla birlikte ortaya çıkan inanılmaz ses uyumundan dolayı da klarnetlerin bir arada çalınması Klarnet konserleri için bir ritüel haline gelmektedir.

Uzun yıllardır sürdürülen bir geleneğin parçası olan bu konserlerin seyirci kitlesi de her geçen gün artmaktadır.
Klarnet ile pasajlar, diziler, arpejler, grupetto, tril ya da tremololar klarnet konserleri içinde çalınmaktadır. Çok daha rahat olmasından dolayı tek dil tercih edilmektedir. Bu nedenle sesin uyumunu bozmamak için zor durumda kalınmadığı müddetçe çift dil ya da üç dil kullanılmamaktadır.

Web Sitemiz Üzerinden Klarnet Etkinlikleri ve Konserlerini Takip Edebilirsiniz.

08 Mart 2017
209 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?