Site Rengi


Klarnet Ustaları

Klarnet Ustaları

Hüznün en derinden gelen ve insanın içine işleyen hali, neşenin en canlı ve çılgın hali klarnetin notalarından döküldüğü anda insan kendini bambaşka bir dünyada buluyor. Hele birde klarnetin ustaları almışsa eline, resmen klarneti konuşturuyor. İşte o zaman sevgilisi işe buluşmuş edasında ikili nağmeleri dans ettiriyor. Dinleyene ayrı bir dünya, çalana ayrı bir dünya oluşturan ses, ustasının elinde daha başka havaya giriyor ve aşkın endamı çalıyor.

Klarnetin sesini duyupta kendinden geçmeyen yoktur. Dünyada bilinen en iyi klarnet ustaları Giora Feidman, Alain Damiens, Sarah Elbaz ve Vassılıs Saeas dır. Yılların verdiği klarnet aşkı ile çalarken kendinden geçen ve klarnetle bir bütün olan bu ustalar, dinleyeni de, uçuruyorlar.

Türkiye’de oldukça yoğun aşığı bulunan klarnet, günümüzde dahada popüler hale geldi. En çok bilinen klarnet ustaları arasında ilk sırayı, Mustafa Kandıralı alıyor. Türkiye’nin en usta klarnetçilerinden birisi olarak dinleyeni mest ediyor. Ardından Serkan Çağrı geliyor. Klarnetin büyülü sesi, müziğin ritmi ve ustanın ruhu bir araya geliyor dinleyeni büyülüyor. Klarnette ritmi ve duyguyu havalarda uçuşturan bir diğer usta da Hüsnü Şenlendiricidir. Son dönemlerin en popüler klarnetçilerinden birisidir.

13 Mart 2017
526 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?