Site Rengi


Klarnet Tonu Nasıl Geliştirilebilir ?

Klarnet Tonu Nasıl Geliştirilebilir ?

 

 

 

 

 

PART 1

Kamışı Kontrol Edin!

1-Kamışın nemli olduğundan emin olun.

Kuru kamışlar bulanık bir ses üretecektir. Ağzınızın üst ucunu bir dakika bekletin. Ve kamışınız nemlendikten sonra kullanmaya başlayın. Bu durumda, daha iyi sesler çıkarabilir ve klarnetinize üflediğiniz havanın giriş çıkışının daha kolay olduğunu fark edeceksiniz.

2-Kamışın çok yüksek veya çok düşük olmadığından emin olun.

Her gün aynı hizada tutmak kamışın işe yaramayacağı anlamına gelir. Gecikme veya tereddüt olmadan ses çıkana kadar kamışı hafifçe yukarı / aşağı hareket ettirin. Zorlandığınızı hissetmemeniz gerekir.

3-Herhangi bir talaş veya çatlak için kamış kontrolü yapın.

Bunlar havanın sızmasına ve kamışın titremesine neden olur. Bu yüzden bu kontrolü sürekli periyotlarla yapın.

4-Kamışın ömrünü düşünecek olursak; Kamış,  çok eski olabilir. Zamanla, kamış yaşlanmaya başlayıp titreşimi durdurabilir. Bir kamışın maksimum kullanımını elde etmek için nemi buharlaştırabilmek için bir kamış kasasına koymanız yeterlidir.

5-Sertliği düşünecek olursak; Farklı bir sertlik, muhtemelen yardımcı olabilir, Kamışın sertliği 1’den 5’e sertlik derecesine kadar değişir. Daha fazla bilgi için bir Klarnet için en uygun Kamış Nasıl Seçilir konusuna bir  göz atmanız daha faydalı olacaktır. Ayrıca diğer başlıklarımıza da bakarak, klarnet ile ilgili tüm sorularınıza cevaplar bulabilirsiniz.

PART 2

ÇALGIYI AĞZA YERLEŞTİRME ŞEKLİ

  • Ağzınızla “whee-too” gibi sesler çıkarın. Ağzını “whee” konumunda “too” diyerek tutun. Yani whee diyecekmiş gibi yapıp too sesini çıkarmaya çalışın!!!

  • Üst dişlerinizi ağız parçasının üzerine koyun ve ağzınızın geri kalan kısmını ağızlık etrafına oturtun.

  • Kamışın üzerine çok fazla baskı olmadığından emin olun. Bu sarkmalara neden olacaktır. Ve bu da doğru sesin çıkmamasına neden olacaktır. Bu yüzden buna büyük önem göstermeniz avantajınıza olacaktır!!!

PART 3

PARMAKLAR

  • Parmak yerleşimini kontrol et.

Bazen parmaklarınız deliklerden biraz uzaklaşabilir. Bu bulanık bir sese neden olacaktır. Bu yüzden doğru parmak kullanımı ve doğru yer ayarlamaya dikkat edin!!!

PART 4

DESTEK

  • Diyaframınızı sıkıştırarak havayı destekleyin. Birinin midenize yumruk atmak üzereyken yaptığınız şeye benzer. Tam vuracakken savunma pozisyonuna geçtiğinizi düşünün ve yeterince sıkarak nefesi depolamayı hayal edin!!!
03 Temmuz 2017
2.495 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?