Site Rengi


Klarnet temizliği nasıl yapılır ?

Klarnet temizliği nasıl yapılır ?

Klarnet nasıl temizlenir 

diyorsanız aynı flüt temizleme mantığı devreye giriyor. Her müzik aleti gibi klarnette özel bir bakım istiyor. Yapacağınız pratik temizlemeler ile klarnetinizin daha uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz. Klarnet temizliği 3 kademeden oluşur. Bunlar ;
1. Günlük Klarnet Bakımı ; Günlük klarnet çalışmalarından sonra mutlaka temizleme işlemi yapılmalıdır. Bu bakım hem klarnetin uzun ömürlü olmasını sağlayacak, hemde sizin daha sağlıklı çalışmaları yapmanıza olacak verecektir. Klarnet içine biriken tükürük ve soluma birikintileri zamanla yoğunlaşarak alete zarar verir. Klarnette bulunan metalleri aşındırabilir. O nedenle bek kısmını çıkartıp aletin içine yumuşak uçlu fırça sokarak temizleme yapabilir veya ucuna bir değnek takarak bez ile temizlik yapabilirsiniz. Bu temizleme sağlığınız içinde gereklidir.
2. Aylık Klarnet Bakımı ; Bu bakımda genelde klarnetin gevşemiş olan yaylarının bakımıdır. Vazelin yardımıyla klarnetin metal kısımlarını yağlayabilir ve güderi değişimlerini de yapabilirsiniz.
3. Bek Bakımı ; Klarnetin bek kısmı gövde kısmından farklı olduğu için çıkarılıp direk yıkanır. Bunun için doğal bir sabun tercih edin. Örnek vermek gerekirse defne sabununu ılık bir suda köpürtün ve bek kısmını bu suyla yıkayın. 5 dakikalık bir yıkama ile durulayın. Sabun seçiminin mutlaka doğal olması önemlidir. Bek kuruduktan sonra yerine takıp kullanıma devam edebilirsiniz.

05 Mart 2017
313 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?