Site Rengi


Klarnet tarihi

Klarnet tarihi

Klarnet tarihi 19. yüzyıllara dayanır. Chalumeau adlı orkestralarda çalınan nefesli saz türünün geliştirilmiş halidir. Bu isim Fransızcadan gelmekte olup Denner adlı bir kişi Chalumeau’yu geliştirerek, günümüzdeki klarnete ilk adımları atmıştır. 18. yüzyılda keşfedilmesine rağmen orkestralara dahil edilmesi 1750 yılına dayanır.

1800 yıllarında oda orkestralarında klarnet Mozart ile epey yaygınlaşmıştır. 1812 yılında Paris Konservatuarının öğretim üyesi Ivan Müler tarafından klarnete çeşitli mekanizmalar eklenmiştir. Müler kendi sistemine göre klarneti 13 tuşlu hale getirmiştir. Bu Denner’in sistemine göre daha karmaşıktı. 1840 yılında klarnetin ses sistemi için metal tuş mekanizması geliştirilerek flüt gibi klarnete entegre edilmiştir. Tabi bu geliştirmeler sürekli değişerek 1860 yılına kadar Boehm sistemi olarak uygulanmıştır. 1900 ve 1925 yılları arasında klarnet daha da popüler hale gelerek, radyo ile stüdyo gibi ortam kayıtlarının tutulduğu yerlerde daha da yaygınlaşmıştır.

Chalumeau ile 1600 yıllarında 1.5 oktav çıkartılan klarnetin ses genişliği, Mozart’ın uygulamaları sayesinde orkestralarda caz, klasik ve pop gibi farklı türde müziklerde de kullanılmasını sağlamış, ayrıca bugünkü konservatuarlarda verilen eğitim ve müzik literatüründeki konumunu almıştır.

05 Mart 2017
293 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?