KLARNET BAKIM & ONARIM ATÖLYESİ

Yıllardır Türkiye'deki en prestijli orkestraların ve müzisyenlerin nefesli çalgılarının bakım ve onarımını yapıyoruz.

55000
Takipçi
60
Klarnet Eğitmeni
400
Klarnet Öğrencisi
15
İlde Kurs İmkanı

“Aşk olmadan klarnet çalınmaz.”

Hüsnü Şenlendirici

KLARNET GÜNLÜK BAKIM :

Günlük çalışma sonunda, enstrümanın bek ve gövdesinin içerisindeki ağızdan çıkan buhar birikintileri ile üzerindeki tozun temizlenmesi gereklidir. Bu işlem enstrümanın çalınmasından sonra mutlaka yapılmalıdır.

3 AYLIK BAKIM :

Günlük bakım işleminden sonra enstrümanın sökülerek veya sökülmeden temizlenip yağlanmasıdır.

GENEL BAKIM :

Klarnetin onarım teknisyenleri tarafından yapılır. Klarnetin tüm olarak bakımıdır. Güderi ve yayların değiştirilmesi, vida, mantar ve keçe ayarlarının yapılması gibi işlemleri kapsar.

DELİK TEMİZLİĞİ :

Klarnet enstrümanı delikleri belli bir icra sonrasında parmaklarda biriken toz ve kirin etkisi ile tıkanır. İşte bu sebeble her daim enstrüman deliklerinin orjinal kalması ve içinin kulak çöp çubuğu yardımıyla temizlenmesi gerekmektedir.

GÜDERİ DEĞİŞİMİ : 

Klarnet enstrümanı güderileri, ağızdan çıkan buharın su olarak dönüşümü ile birlikte belli bir zaman sonra yumuşamaya başlar ve yumuşayan güderi zamanla üzerini kapadığı deliğin hava kaçırmasına sebebiyet verir. Bu sebeble de enstrüman, orjinal halinde ki performansı gösteremeyip, seste bozulmalara neden olur. İşte bu bozulmaları yok etmek adına eski güderiler yenisi ile değiştirilerek, enstrümandan hava kaçmasına engel olunmalıdır.

REGLAJ AYARININ YAPILMASI :

Klarnet bakım ve onarım teknisyenleri tarafından yapılması önemli olan bu ayar ; fazla açılan yada az açılan perdelerin-tuşelerin doğru seviyeye getirilmesi ile sağlıklı sonucu verecektir. Klarnet entonasyonunda da önemli bir rol oynayan reglaj ayarı; enstrümanınızdan tiz bir frekans yada pes bir frekans almanızı sağlar.

Ekibimizle Tanışın

Klarnete gönül veren ekibimizle tanışın.