Site Rengi


Klarnet Seçiminde Markanın Önemine İlişkin İpuçları

Klarnet Seçiminde Markanın Önemine İlişkin İpuçları

Klarnet Seçiminde Markanın Önemine İlişkin İpuçları

Klarnet günümüzde popülerliği en çok artan üflemeli müzik aleti olarak yerini almıştır. Özellikle yapım aşamasında sert ve dayanıklı ağaçlar tercih edilen klarnet için en çok tercih edilen ağaç türü abanozdur. Bunun yanında metalden ya da kauçuktan yapılan klarnet de bulunmaktadır. Klarnet pek çok benzeri türü bulunan ve bir tanesinin çalması öğrenildiğinde diğer türlerin de kolayca çalınabileceği bir müzik aletidir. En bilinen klarnet türleri ise:

Si bemol klarnet

Si bemol bas klarnet

Mi bemol küçük klarnet

La klarnet

Klarnet satın almaya karar verdiğiniz zaman çalmak istediğiniz müzik çeşidine göre bir klarnet seçmeniz sizin için çok faydalı olacaktır. Örneğin ülkemizde genellikle si bemol klarnet çeşidi tercih edilmektedir. Özellikle batı müziği ve balkan tarzı müzikler yapmak isterseniz bunun için si bemol klarnet uygun olacaktır.

Klarnet Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  1. Eğer yeni bir klarnet kullanıcısı olacaksınız ilk önce müzik tarzınızı belirleyip o yönde bir klarnet satın almanız gerekir. Ayrıca sol klarnetler si bemol klarnetlere göre biraz daha pahalıdır. Bu nedenle hangi klarneti satın almalıyım derseniz si bemol bu anlamda daha uygun olacaktır.
  2. Alacağınız klarnetin malzemesi çok önemlidir. Bakalit ve gül malzemeden yapılmış klarnetlere göre abanoz bir klarnet en sağlamı olacaktır. Ancak ekonomik bakımdan da en ekonomik klarnetler de bakalit malzemeden yapılanlardır. Ortalama 700 TL’den başlayan klarnet fiyatları 30.000 TL rakamlarını bile görmektedir. Burada sizin bütçeniz ve bütçenizden ne kadarlık bir kısmı klarnet satın almak için ayırmak istiyorsunuz o önemlidir.
  3. Klarnetin yaylarının yumuşak olmasına, üzerinde herhangi bir çatlak bulunmamasına ve perdelerin düzgün olmasına da çok dikkat etmek gerekir. Bu nedenle klarnet satın alırken yanınızda bu konuda uzman birisinin olması klarnetin çatlak olup olmadığının, yayların durumunun nasıl olduğunun kontrolü gibi açılardan son derece önemlidir.
  4. Eğer fiyatı uygun bir klarnet alacaksanız yanında bir bek almanız da klarnetin çıkış sesinin kalitesi açısından iyi olacaktır. Çünkü bek çıkış tonunun yüzde seksenlik bir kısmını etkiler ve kullanıcıya çalma esnasında konfor ve rahatlık sağlar.
29 Haziran 2017
311 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?