Site Rengi


Klarnet Parçaları ve Özellikleri

Klarnet Parçaları ve Özellikleri

Klarnet

üflemeli çalgı kategorilerinden bir enstrüman olup genellikle sert ve dayanıklıbir ağaç türü olan abanoz ağacı ile yapılır. Abanoz ağacı dışında çok fazla olmasa da sert kauçuk olan ebonit ve metalden yapılmış olanları vardır. 19. yy. da keşfedilen klarnetin sade ve duru bir sesi olması orkestra ile çalınabilmeyi sağladığı gibi tek başına çalınması da mümkündür.

Klarnet parçaları
Klarnet üçü temel ikisi de ek olmak üzere beş parçadan oluşmaktadır.Bu parçalar;

  • Bek (kafalık) (ek parça)
  • Barel (fıçı) (ek parça)
  • Üst gövde (temel parça)
  • Alt gövde (temel parça)
  • Pavillon (kalak) (temel parça)

Silindir boru biçiminde olan gövde kısmı aşağıdan yukarıya göre daralmaktatır. Diğer üflemeli çalgılarda olduğu gibi klarnet de ağız kısmına takılan kamış ile kullanılır.

Klarnet Parçalarının Özellikleri

Klarnetin temel parçalarından olan kalak bölümü enstrümanın en geniş parçasıdır ve obuanın kalak kısmından daha geniş bir yapıya sahiptir. Çalan kişinin sol eli yukarıda sağ eli ise aşağıda olacak şekilde hafi bir eğimle tutulur.
Ağız kısmına takılan kamış ile çalıcının nefesini üflemesi sonucu içeri giren havanın kamışı titretmesi sonucu ses çıkma olayı gerçekleşir.

Gövde kısmında diğer üflemeli enstrümanlarda olduğu gibi klarnette de ses delikleri bulunmaktadır. Klarnetin gövdesinde bulunan bu ses delikleri metal parçalardan oluşmaktadır. Bu metal mekanizma 19 perdeden oluşmaktadır. Bu perdeler millerle birbirine bağlanmıştır ve her perde de ayrı bir itici yay bulunmaktadır. Genelde madenlerden yapılan perde kısmı dışında kalan diğer kısımlar gümüş ve nikel ile üretilebilmektedir.

Fıçı kısmı klarnetin diğer enstrümanlarla akortta kullanılan ek bir parçadır.

Bek de denilen kafalık kısmı kamış ile bağlanarak kullanılır.

Klarnetin Özellikleri

Klarnet oldukça çevik bir enstrümandır ve genellikle tek bir dil kullanılması sebebiyle her çeşit seri, parlak pasajlar, grubettoya benzer ezgiler de çok rahatlıkla çalınabilmektedir. Ayrıca kalın ya da ince sesle çalınabilme özelliğine sahip olup bir ses grubundan diğer ses grubuna geçişin kolay olması sebebiyle de en kolay olan özelliklerinden biridir. Klarnette ayrıca çok kısık ses ya da çok gür ses çıkartılabilmektedir.

11 Mayıs 2017
553 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

  1. YastnBerk dedi ki:

    Aydan Akıneri klarnetleri nasıl acaba ?

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?