Site Rengi


Klarnet nedir ?

Klarnet nedir ?

Klarnet

19.yüzyılda Şalümo adıyla orkestralarda görev yapan bir nefesli saz aletinden gelmektedir. Tuş sistemi ilk olarak Paris Konservatuarı bölümü öğretim üyesi Klose Boehm tarafından takılmıştır. Boehm çalışmalarına bu alanda devam etti ve 1860 yılına kadar bu çalışmaları sürdü.

1900 – 1925 yılları arasında klarnet artık kayıtlarda ciddi yer almaya başlamıştı. 1.5 oktav ses aralığı ile yola başlayan klarnet Mozart’ın konçertosunda yer almayı başardı ve pop orkestralarında vazgeçilmez bir nefesli saz olarak kullanıldı. Bugün hala konservatuarlarda ciddi olarak önemini korumakta ve kullanılmaya devam edilmektedir.

Klarnetin çok fazla çeşidi ve türü vardır. Şu anda Türkiye’de Türk Sanat Müziğini icra etmek için sol klarnet kullanılır. Batı müziği için ise si bemol klarnet tercih edilmektedir.

Klarnet nedir?

Klarnet sert ağaçtan yapılan genellikle abanoz ağacından yapılan üflemeli bir çalgıdır. Klarnetin metalden yapılanları da vardır fakat çok fazla önerilmez.
Genel olarak 5 parçadan oluşur. Bunlar;

  • Ağızlık
  • Fıçı
  • Üst gövde
  • Alt gövde
  • Kalak

Klarnet hepimizin bildiği gibi silindirik bir yapıdadır ve üflemeye açık bir çalgı aletidir. Kalak kısmı da obua kalağından daha geniştir. Dikkatlice yontulduğunda bu kamış parçası ağızlığa takılır. Flütte de olduğu gibi klarnetin gövde kısmında da delikleri kapatmaya yarayan bir metal mekanizma vardır. Bu metal mekanizma 1840 yıllarında ortaya çıkmış ve ilk olarak flüte uygulanmıştır.

04 Mart 2017
418 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?