Site Rengi


Klarnet nasıl çalınır ?

Klarnet nasıl çalınır ?

Aslında klarnete yeni başladıysanız veya yeni başlayacaksanız bu başlığı internette aratmış olmanız çok normal. Çünkü ilk başlarda şahsen bende öyleydim. İnternette bir şeyler arar dururdum.

Klarnet Nasıl çalınır,

nasıl edilir, ne yapılır, neresi tutulur gibi gibi…

Öncelikle klarnetin nasıl çalındığını buradan öğrenmeniz çok zor fakat sizlere eliniz boş gitmeyesiniz diye birkaç teknik göstermek isterim. Öncelikle yeni başladıysanız bu başlığı aratmışsınızdır. Yeni başlayanlar ilk olarak enstrümanlarını iyi seçmelidirler.

Klarneti iyi çalmak tabi ki normal olarak çalışılarak ve teknik geliştirilerek olacak bir şeydir. Fakat bundan önce enstrümanın özelliklerini tam anlamıyla bilmek bizlere çok şey katacaktır.

Klarnetinizle boş vakitlerinizi ne kadar çok geçirirseniz o kadar çok fazla tecrübe ve bilgi kazanırsınız. Yeni başlayanlar öncelikle zaten yorulacak ve dinlenme gereği duyacaklardır. Özellikle dudak ve yüz kasları iyi gelişmediği için ciddi derecede yorulmalar yaşayacaksınız fakat bu her türlü enstrümanda da geçerlidir. Herkes bir noktadan sonra yorulmaktadır.

Ses üfleme işlemi tekniği bulunmaktadır. Özellikle klarnetin dudaklara yerleştirilmesi çok önemlidir. Bekin dudaklara oturması gerekir. Bekin üst kısmı üst dişlerinizden destek alacak biçimde dudağa oturmalıdır. Alt dudaklar ise içeriği bükülür ve bekin ağzın içinde kalan kısmı ortalama 1 santimetre içeride kalır şekilde alt dişlerimizin üzerine konur. Doğru bir tonu yakalayana kadar üfleme egzersizleri yapmanız şarttır.

Özellikle nefes konusunda ciddi çalışma yapmalısınız.

04 Mart 2017
309 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?