Site Rengi


Klarnet Kursunda Neler Öğrenebilirsiniz?

Klarnet Kursunda Neler Öğrenebilirsiniz?

Klarnet dersi almak isteyenler, öncelikle kaliteli bir klarnet elde etmeliler. Daha sonra da bu klarneti tutma şeklini öğrenmeli ve dudak egzersizi yaparak geliştirmeliler. Klarnette çok gelişmek istiyorsanız, klarnet çalma tekniklerini bilmeniz gerekiyor.

Klarnet Dersi İçin Öneriler

Klarnet dersi için öneriler verecek olursak, öncelikle klarnetin elinizde duruş şeklinden başlayabilirsiniz. Çalmak istediğiniz bu klarneti çok iyi tanımalısınız. Dudak egzersizi ile de ağızlığına ağzınızı yerleştirdiğinizde bu müzik aletine yabanlaşmamanız gerekir. Kısacası bu alete hâkim olmalısınız. Bu hakimiyeti de kendi kendinize sağlayamazsınız. Eğer bu işi doğruca ve mükemmel bir şekilde öğrenmek istiyorsanız, kesinlikle işinin ehli bir kurs ile tanışmalısınız. Ses frekansını ve kaliteli tonlu sesi çıkarabilmeniz için kurslardan mutlaka yardım almanız gerekiyor.

Klarnet Ağızlığını Dudağa Yerleştirmek Nasıl Olur?

Klarnet dersi almak istiyorum, diyenler için verilen klarnet kurslarına katılım sağlayabilirsiniz. Orada ağıza yerleştirmeden tutun da bütün bu işin ehlini öğrenebilirsiniz. Öncelikle ağız yerleştirme işleminde bekin yani ağızlığın üst kısmına üst dişleriniz destek olacak şekilde oturtulur. Alt dudak hafifçe içeri doğru bükülür. Bekin kalan kısmı da alt dişlerin üzerine yerleştirilir. Bekin, yani ağızlığın ağıza alınma stili öğrenildikten sonra artık klarnette ses çıkarma çalışmalarına başlanabilir.

Yeni Başlayanlar İçin Klarnet Çalışması Nasıl Olur?

Yeni başlayanlar için klarnet çalışma şekli düzenli olmalı ve düzenli bir şekilde de devam etmelidir. Klarnete yeni başlayan kişiler, her gün mutlaka en az 30 dakika kadar zaman ayırmalı ve üfleme çalışmalarını yapmalıdırlar. Bu üflemenin sonucunda çaldığınız enstrümanın çıkardığı ton ses sizi tatmin edici olmalıdır. Çünkü bu ses iyi bir klarnet performansçısı için çok önemli bir başlangıçtır. Klarnet çalışmalarının ilk başlarında yapılan iyi bir ton için yapılması beklenen “tü” hecesini telaffuz etmektir. Bu heceyi tekrarlayarak klarnetin içine hava üflenmelidir.

Pes Sesler Ve Tiz Sesleri Çıkarmanın Farklılıkları Nelerdir?

Pes sesler çıkarmak için alçak tonlar üflenir. Dudaklar daha serbest olur. Kamışa fazla baskı gerekmez. Tiz sesler için ise, yüksek tonlarda daha çok baskı yapılması gereklidir. Kamışa dudak yardımı ile baskı verilmesi gerekir.

20 Mayıs 2017
401 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

  1. raadbatti dedi ki:

    klarnet kursu gerçekten de çok önemli, ama izmirde klarnet kursu alacak olsam klarnet portala mutlaka başvururdum

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?