Site Rengi


Klarnet Kamışı Nasıl Uzun Süre Kullanılır ?

Klarnet Kamışı Nasıl Uzun Süre Kullanılır ?

Çoğu durumda müzik aleti kamışlarının oldukça hızlı tükendiklerini ve ömürlerini tamamladıklarını görürüz. Birçoğu yapışkan maddelerden (yiyecek parçacıkları, kurutulmuş tükürük vs.), ya da küflerden dolayı çürür ve ölür. Bu yazıda, minimum maliyetle enstrüman kamışlarının çok uzun süre iyi çalınmalarının nasıl yapılacağı anlatılmaktadır.

 

ADIMLAR

1-Vidalı bir kapağı olan bir hap tüpü al. Sıkıca kapatan kapaklı herhangi bir küçük şişe işe yarayacak, ancak hidrojen peroksit gaz üretmek eğiliminde olacağı için muhtemelen bir vidalı kapağa sahip olunması, büyük avantaj sağlayacaktır (oksijen – çok küçük parçacıklardır ve tehlikesi de yoktur) ve kabın kapağını açmak oldukça zor, böylece sızıntı da olmayacaktır. Hidrojen peroksit ağartan yapıda bir bileşiktir ve çoğu giyim / kaplama astarı / vb. maddelerin sızıntılarını önler.

2- Şişeyi yaklaşık 1/4 hidrojen peroksit ve 3/4 su ile doldurun. Oranlar kritik önemde değildir. Zamanla sıvı kaybolana kadar düz hidrojen peroksit ile biraz sıvı kaybolacaktır; Bu noktada yeni su / hidrojen peroksit takviyesi ile işe başlama zamanımız gelmiş sayılır.

3- Karışıma kamışları genellikle yaptığınız gibi koyun. Daha önce çaldığınız kamışları ilk kez  bu  sarmal bileşen içine koyarsanız, karışımı karıştırdığınız için çok köpürecektir.  Yeni ve / veya temiz kamışlar çok da köpürmez. Köpükleme, kamışta biriken pisliği ve bozulmayı kaldırmak için ideal bir yöntemdir.

4-Kamış emme işlemini istediğimiz gibi yapmıyorsa; şişeyi sıkıca vidalayın ve normal şekilde alet çantanızda saklayın.

5- Çaldıktan sonra, cihazı sökerken kamışları birkaç dakika kadar ıslatın. Boru şeklindeki kamışlar için, süpürgenin fırçası, içeriyi temizlemek için yardımcı olabilir. Dış temizlik için kamışın dış kenarlarını parmaklarla veya dudaklarla silmek yeterlidir.

İPUÇLARI

Bu işlemleri, kamışların kullanımdan yıprandığını ve artık kullanılamaz hale geldiğini ilan edene kadar yapabilirsiniz (örneğin, yaklaşık 12 kamış satın aldıysanız ve yıpranıncaya kadar kullanırsanız – genellikle aşınma ve yıpranma veya yarılmalardan dolayı) uzun süre boyunca tekrar tekrar bu işlemi yapabilirsiniz. Sadece bir kutu kamış ile yıllarca bu işlemi yaparak uzun süre boyunca maliyetlerden kurtulabilirsiniz.

Bu teknik, gayda, klarnet, saksafon, obua, ingiliz boynuzu veya fagot gibi herhangi bir enstrümaının kamışı için uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda Plastik sazları da temizleyecektir.

Bu yaklaşım, eski sazları canlandıracaktır (bir dereceye kadar). En iyi sonucu elde etmek için başlangıçta % 100 eczane çıkışlı hidrojen peroksit bileşenini kullanın, sonra karışıma geçin.

22 Eylül 2017
348 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?