Site Rengi


Klarnet İçin Doğru Kamış Seçimi

Klarnet İçin Doğru Kamış Seçimi

Klarnetin her bir parçası kendi başına bir ses üretirken, belki de en önemli parçası, iki buçuk inç uzunluğundaki ufak levha biçimindeki incecik yapılı, “kamıştır”. Kamışlar farklı sertlik ve kesimlerde gelir ve iyi ya da kötü kalitede olabilir. İyi bir ses ve ton için, kamış hayati öneme sahiptir. Dolayısıyla iyi bir kamış seçmek öncelikli olmalıdır.

 

Adımlar:

1-Bir Marka Seçin.

Birçok farklı marka seçilebilir. Tüm markalar kendi kamışını üretir ve satar, tabii ki biraz farklılık olabilir. ABD’li bir marka olan RICO, tüm klarnetçiler için popülerdir ve genellikle yeni başlayanlar için önerilen bir markadır. Ayrıca La Voz ve Mitchell Lurie isimleri altında da kamışları piyasaya sunar. Vandoren (ayrıca ağızlıkları (ağız kısmını da) da yapar) popüler bir Fransız markasıdır. Diğerlerinden daha az bilinen Fransız markaları arasında ise Selmer (aynı zamanda klarinetler), Rigotti, Marca, Glotin ve Brancher bulunur. Alexander Superial (Japonya), Reeds Australia, Peter Ponzol (ağızlıkları da yapar), RKM ve Zonda gibi bazı diğer ve daha nadir bulunan markalar da vardır. Eğer nispeten yeni iseniz, Rico ve Vandoren özellikle tavsiye edilir markalardır.

 

2- İhtiyacınız Olan Sertliğin Ne Olduğuna Karar Verin.

Çoğu kamış imalatçısı, çoğunlukla yarım derecelerde artan 1 ila 5 arasında sertliği değişen kamışları satar, 1, en yumuşak olur ve 5 ise en sert olur. Bazı markalar bunun yerine “yumuşak”, “orta” ve “sert”  ifadelerini kullanır. Yeni başlayanlar için sol klarnet 1 numara si bemol klarnet 2 ya da 2/12 en iyi başlangıç noktası olacaktır. Bununla birlikte, bir markanın 2 ½ olarak ifade ettikleri derecenin  başka bir markanın 2 veya 3 olabileceğini aklınızda bulundurun. Ayrıca, 2 ½ ‘lik bir kutunun bazı değişkenleri olacaktır … bazıları 2’ye daha yakın iken sert veya  3’e daha yakın iken yumuşak da olabilir. Bu gibi bir kamış karşılaştırma çizelgesi “(PDF)”, farklı markaların birbirleriyle nasıl bir mukavemet ölçeğinde karşılaştığını görmenize yardımcı olacaktır.

-Daha sert bir kamış daha tok, daha kalın ve dolgun bir ses verir. Perde seviyesini daha sert bir kamışla düzeltmek daha zordur ancak bu aynı zamanda, dinamiklerin değiştirilmesinin bile perde değişikliklerine kolayca yol açmayacağını da sağlayacaktır. Ayrıca, sert bir kamış ile yumuşak bir şekilde düşük perdeleri çalmak daha zordur, ancak altissimo notalara ulaşmak daha kolaydır.

-Daha yumuşak bir kamış çalmayı kolaylaştırır – kamış daha kolay ses çıkarır ve daha açık, daha parlak bir ses verir. Bununla birlikte, çalarken perde değişiklikleri için daha büyük bir şans var, ancak ağız kısmı ile perdeleri düzeltmek daha kolay. Yüksek notaların yumuşak bir kamışla elde edilmesi zor olabilir. Ayrıca, hızlı dil vuruşları (90 veya daha fazla BPM’de 16. nota) yumuşak kamışlarda daha sert olabilir.

3- Kesime Karar Verin!

Kamışlar “normal” ya da “Fransız törpüsü” kesimleri ile birlikte gelir. Kesim işlemi işin henüz başında olan öğrenciler için o kadar da önemli değildir ancak, törpü kesim şekli kesinlikle ilerisi için çok daha büyük önem taşır ve ekstra birkaç dolar daha fazla ödemeye kesinlikle değer. Alttaki kısmı,  temiz bir U-şeklindeki zımparalanmış bölgeyle buluştuğundan “normal kesik” bir kamış olarak değerlendirebilirsiniz. Bir törpülenmiş kamışta, “U” nun bir kısmı, kalın kamıştan düz kenar oluşturmak için biraz tıraşlanmıştır (resme bakınız). Daha koyu sesli ağızlıklara sahip kamışlar tercih edilirken, daha parlak olanların ağzı kesilmiş kamışlar oldukları göz önünde bulundurulmalıdır.

 

 

4- Müzik Mağazasına Gidin ve Bir Kamış Kutusu Satın Alın.

Bir veya iki tane satın almanız iyi olur, çünkü sahip olduğunuz kamışlar ne kadar çok olursa, aralarından en iyisini seçmeniz ve toplu olarak mağazaya daha az para kazandırmanız o kadar kolay olacaktır.  Onluk bir kutu size birkaç hafta dayanır, ancak daha fazla almaya karar verebilirsiniz.

 

 

5-Bütün Kamışları Kutudan Çıkarın ve Değerlendirmeye Hazır Olun.

Bölünmeler ve çatlaklar olup olmadığını kontrol edin. Kırılmış olanları atın – zaten onlardan bir beklentiniz de olamayacaktır.

 

-Onları birer birer ışığa tutun. Ters çevrilmiş bir “V” şekli görmelisiniz. İyi bir kamışın merkezinde mükemmel simetrik “V” vardır. “Eğri” bir V ile çalmak zor olacaktır ve gıcırdatma riski de vardır.

-Bununla birlikte, “V” biraz merkezden uzakta ise, endişelenmeyin.  “V” ağızlığın merkezinde (kamışın merkezinde değil) ortalanacak şekilde kamışın hafifçe kaydırılmasıyla sorun giderilebilir.

– Pürüzlü damarlara sahip kamışlar da (kamıştaki küçük dikey çizgileri doğrudan doğruya dolaşmak yerine V’ye işaret ediyorsa) iyi çalamaz.

-Düğüm noktalı bir kamış (tane içindeki küçük lekeler veya koyu alanlar) eşit olmayan bir titreşim gösterecek ve aynı zamanda bu, dandik bir kamış olduğu anlamına gelecektir.

-Rengine bir göz atın. İyi bir kamış sarı ile altın-kahverengi renktedir. Yeşil bir kamış çok gençtir, iyi çalacağı muammadır. Yeşil kamışları alın ve birkaç ay boyunca bir yere bırakın – bazen kendilerini zamanla geliştirirler.

6-İyi Kamışları Test Edin

Dandikler atılabilir ya da neyin yanlış olduğuna bağlı olarak birkaç ay boyunca bir köşede bırakılabilir ve artan iyiler de repertuvara alınabilir. Onların iyi çaldıklarından emin olmak için test edin ve her zaman en azından 3 tane iyi hatta en iyi kamışı bulundurun. Bunun için özel bir kamış tutucusu satın alabilirsiniz.

 

Topluluk Soru ve Yanıtları

– Flavoreeds markasındaki aromalı sazları klarnetimde kullanabilir miyim, yoksa aletime zarar verme ihtimali var mı?

Nicholas R.

-Herhangi bir kamışın aletinize zarar vermemesi pek olası değildir; ancak; Böyle bir amaç için yapılan herhangi bir kamış hiçbir zaman standart kamış gibi iyi değildir.

 

– Yarım kamış kuvveti var mı?

-Evet, şimdi çeyrek boyutlarda gelen sentetik kamışlar  da var. Vandoren, 3,5 ve 4 arasında 3,5+ büyüklüğünde bir boyut oluşturuyor.

 

İPUÇLARI

-Nispeten yeni bir buluş olan sentetik (plastik) kamışlar, BARI, Fiberreed, Fibracell, Hahn, Hartmann, Legere, Olivieri ve RKM gibi markalardan temin edilebilir. Her birinin maliyeti 5-20 dolar arasındadır. Başta ıslak olmalarına gerek yoktur, daha uzun zamana ihtiyaç duymazlar ve çok tutarlıdırlar. Bununla birlikte, bazı çalgıcılar cırtlak veya kaba olduklarını hissediyorlar. Tam plastik kamışlarr yerine, plastik kaplı kamışlar da mevcuttur.

– Çok dayanıklı, kullanımı kolay ve uzun ömürlü oldukları için, sentetik kamışlar bando sezonu için iyi bir fikirdir. Dışarıda çalmak ve bir dereceye kadar manevra yapabilmek gibi durumlar için düzenli bambu kamışlarının her zaman çok uzun bir ömrü olmaz ve çalmak zor olabilirler. Sentetik kamışlar daha pahalıdır, ancak bir bambu kamışından yaklaşık 15 kat daha uzun ömürlüdür ve birçok kişi, yirmi dolar ödemek için bunların daha pratik olduğunu düşünmektedir; bu, kamışın her biri yeni bir kamış kutusunda  yirmi dolar ücret karşılığında bir ay sürecektir. Buna ek olarak, sentetik kamışlar “parlak” veya hatta tiz sesler eğilimi gösterirler ancak bu, bir uygun adım yürüme bandı ayarında olduğu kadar önemli değildir ve bunu yüksek sesle çalmak daha kolaydır.

-Kamışlarınızı “+ ve -” sistemi ile işaretleyebilirsiniz. Her bir kamış değerlendirildikten sonra, durum gerçekten iyi ise maksimum iki artı, gerçekten kötü ise maksimum iki eksi ile durumu işaretleyin.

-Eğer soprano üzerinde kamış gücünüz 2 1/2 ise. Bas klarnetinde 2 ya da bazen daha da  aşağıya inebilirsiniz, kişiye bağlı olarak 1 1/2’e kadar da inilebilir.

-Eğer kamışa alerjiniz varsa, kaplanmış sazlar yalnızca alerjisi olan kişiler için Rico Plasticover gibi kullanılabilir.

-Bambunun tadını sevmiyorsanız, cazip olmasına rağmen (bir öğrencim bunu yaptı) aromalı sazları veya eski tatları alabilirsiniz. Daha farklı lezzetteki ve sakız tadındakileri de tercih edebilirsiniz.  Bunun dışındakilerin Kamış kalitesi ve tutarlılığı KORKUNÇ! Ve onlar büyük bir para kaybı olacaktır.

-Tecrübeli bir klarnetçi, (çok yumuşak kamışlar için) bir kamışla ön tarafın birazcık kesilerek kötü sazları ayarlamayı veya bir bıçakla parçasıyla kazıyarak / zımparalamayı denemek isteyebilir (yumuşak kamışlar için uygun olmayabilir). Ne yaptığınızı iyi bir fikir edinmeden yapmayın (bu yüzden yeni başlayanlara, bunu denemeyin diyoruz) ve ne çaba sarf ettiğinize bakmaksızın, bazı kamışların düzeltilmesinin imkansız olacağını unutmayın.

 

 

UYARILAR

Şimdi sizlere bazı konularda dikkat etmeniz gereken kuralları hatırlatmak isteriz. Bu kurallara dikkat ederek, en iyi kamışı seçebilir, en iyi kamışla en iyi provalara imza atabilirsiniz. Hazır olun ve bu uyarılara tek tek uyun. Aksi takdirde, hem daha fazla para ödemek zorunda kalacak hem de iyi iş çıkarmamış olacaksınız.

-Kamışların “kötü” bir kutusu olduğundan şikayet etmeyin. Kamışların sana ulaşması çok fazla zaman almıştır ve senin eline geçene kadar kamış kutusu değişir. Her seferinde bir kutu dandik kamış kutusunu alabilirsiniz … bununla birlikte gidin ve gerekirse başka bir kutu satın alın. Bazı markalarda kamışların yaklaşık 7/10 veya 8/10’u kötü olsa da, TÜM markaların normalde en az bir veya iki kötü kamış (kutu tutarlı bir marka için) olan kutuları vardır. Yeterince tecrübeli iseniz, birçok durumda kötü kamışlar orijinal durumlarından daha iyi çalmak için ayarlanabilir.

Kamışları ayarlarken dikkatli olun çünkü onları yerinden çıkarmak çok kolaydır. Bir kamışın ucundan 1/100 mm kadar küçük bir alan çekerseniz % 10 daha incelir ve onu karıştırdıktan sonra bir kamış tekrar onaramazsınız.

Değerlerinizi sürekli olarak yükseltmeyin VEYA  1 1/2’den büyük bir şeyle başlayın (ancak 1’de başlamak önerilir). Bu yeni başlayanların yaptığı çok büyük bir hatadır. Başlamak için BARRE kutusunun 1. boyutu ile başlamanızı öneririz. En büyük yanılgı, kamışın ne kadar sert ise çalmanın da o kadar iyi olacağı yönündedir, ki bu çok ama çok büyük bir YANLIŞ. Müzik tarzı ile (caz dünyasında bir oyuncu mutlaka kamışları yaklaşık 3’ten daha fazla kullanır), ağızlığın ucunun açılmasıyla (örn. 7 uçlu bir açılış yaklaşık 2/12 ila 3 saz olmak üzere) olmalıdır ) (örneğin Rico Rezervi vs Rico Royal) ve kamış markanızın kullanım şeklini iyi inceleyin.(her kamış markasının farklı kullanış şekillerinin olduğunu unutmayın.)

08 Temmuz 2017
1.231 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

  1. hasan dedi ki:

    teşekkürler. harika bir yazı olmuş. emeğinize sağlık.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?