Site Rengi


Klarnet Hareketlerinde Sessel Özellikler

Klarnet Hareketlerinde Sessel Özellikler

Klarnet parmak pozisyonları açısından da son derece önemlidir. Yeni başlayan kişilerin çaldıkları türe uygun klarnet seçmesi halinde parmak hareketleri çok daha kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

Türk müzikleri çalmak için sol klarnet en çok tercih edilen enstrümanların başında gelmektedir. Klarnet seçiminin en önemli yanlarından bir tanesi de uzunluk meselesidir. Deliklerin ve mandallarının sıralanışları farklı olmasından dolayı parmak pozisyonları değişkenlik göstermektedir.

Hiçbir şeye basmadan sol klarnetin üflenmesinde re notası alınırken si bemol klarnette ise fa notasına denk gelinmektedir.
Üfleme ile birlikte uyum içinde olması gereken klarnet parmak pozisyonları, birinci oktav, ikinci oktav, alt oktav, üst oktav diyez ve bemol sesler ile alternatif seslerden oluşmaktadır.

Yapılacak işlemlerin belli bir ritmi ve sırası bulunmaktadır. Yabancı müzikler için çok daha uygun olan Si bemol klarnetlerde de akort düdüğüne göre ortaya çıkan müzik notası belirlenmektedir.

Bununla birlikte olarak batı müziği ile Türk müziği arasındaki farklılıklar bu şekilde görülebildiği gibi denk gelen seslerde birçok site aracılığı ile elde edilebilir. Klarnet parmak pozisyonları zaman içinde çok daha gelişme göstermektedir. Alınacak klarnetin kaliteli olmaması durumunda ise bet yardım alınması tavsiye edilmektedir.

13 Mart 2017
282 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?