Site Rengi


Klarnet hakkında püf noktalar

Klarnet hakkında püf noktalar

Genel anlamda abanoz ağacından üretilen Klarnetler, sağlamlık açısından karşılaştırıldığında flüte bir hayli yakındır. Bununla birlikte metalden de yapılan türleri mevcuttur. Klarnet etkinlikleri belirli zamanlarda olmaktadır. Genellikle yaz aylarında çok daha sık bir şekilde görülen Açık hava klarnet festivalleri büyük ilgi çekmektedir.

Klarnet duayenleri tarafından organize edilen klarnet etkinlikleri olağanüstü bir sanat performansına da dönüşmektedir. Birçok farklı türde eserin çalınması mümkün olabilmektedir. Ayrıca klarnetçilerin karşılıkları gösterdikleri performans da birçok klarnet etkinliğinde görülebilmektedir. Bilhassa ses bölgeleri arasında yapabildiği geniş aralıklı atlamaların önemli bir etkisi bulunmaktadır. Ayrıca klarnet çalınması sırasında yüksek bir eforda harcanmasına gerek yoktur. Çok kısık sesli üflemeler ile ortaya büyüleyici bir klarnet performansı çıkarılması mümkün olmaktadır.

Orkestra içerisinde de son derece kullanışlı olmasından dolayı adeta bir joker görevi gören klarnet, “Espressivo solo” pasajlar için çokça tercih edilmektedir. Klarnet etkinlikleri sırasında farklı müzik türleri çok farklı şekillerde icra edilebilmektedir. Kişiye oldukça özgür bir alan sunan klarnet, aynı zamanda kendi kitlesine sahip ender müzik aletlerindendir.

08 Mart 2017
280 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?