Site Rengi


Klarnet Çalmaya Başlamak İsteyenler Ne Yapmalı?

Klarnet Çalmaya Başlamak İsteyenler Ne Yapmalı?

Yeni başlayacaklar için alternatif pek çok klarnet çeşidi bulunuyor. Klarnetler genellikle; metal, bakalit ve ağaç malzemelerinden üretilir.

Yeni Başlayanlar İçin Klarnet Çeşitleri

Metal klarnet ses kalitesi sebebiyle son dönemlerde gözden düşerken klarnet çalmaya yeni başlayacaklar için en iyi başlangıç klarneti bakalit klarnet modelleridir. Fiyat olarak abanoz veya gül klarnet gibi ağaç hammaddesinden yapılanlardan daha hesaplıdır ve bakımı daha kolaydır.

Klarnet çeşitlerine de kısaca değinmemiz gerekirse; Sol Klarnet, mibemol klarnet, sibemol klarnet, bas klarnet ve la klarnet çeşitleri mevcuttur. Türk klarneti olarak da tanınan sol klarnet, Türk müziğine yakıştığından daha çok tercih edilse de sibemol klarnet ile de Türk müziği yapabilmek mümkündür. Yeni başlayacak olanların ilk alet seçimleri genelde bu ikisinden biridir.

Klarnet Ağızlığının Dudağa Yerleştirilmesi

Klarnet ağzı yani “beki” ile dudakların bütünleşmesi sağlanmalıdır. Bekin üst kısmı, üst dişlerden destek alınarak oturtulurken, alt dudak hafifçe içeri bükülerek bekin 1 cm’lik kısmını kavrar. Şimdi nefesinizle enstrümana ses kazandırmaya hazırsınız. Uzun ses üfleme çalışmaları ile klarneti ağızda uygun bir pozisyonda yerleştirme çalışmaları yapılmalıdır.

Klarnet çalması en zor enstrümanlardandır. Yeni başlayanların dudak ve yüz kasları gelişmediği için ilk denemelerde doğru üflemede sorun yaşayabilmesi mümkündür. Çıkan ses çoğu zaman hüsrana uğratır ancak başlangıçta doğru ses frekansını verememek gayet normaldir. Tekniği geliştirmeden önce doğru tonda ses çıkarmayı öğrenmek gerekir. İyi bir ton için klarnete “tü” hecesi telaffuz edilerek yeterli hava verilmelidir. Nota bilmeden enstrüman çalan pek çok müzisyen olsa da klarnete yeni başlayanlar için notalar öğrenme süreçlerini hızlandıracaktır. Ton çalışmaları meyvesini vermeye başladıktan sonra, klarnet hakimiyeti ve parmak hızlandırma çalışmalarına geçilebilir.

Asıl Önemli Olan İstikrar

Doğru ses frekansını yakalamak zaman ve uzun uğraşlarla sağlanabilir. Klarnete yeni başlayanlar için tavsiyeler verirken en başta söylenilmesi gereken; heveslerini kaybedip morallerini bozmazlar ve düzenli çalışmalar yaparlarsa başarıyı kısa sürede yakalayacaklarıdır. Elinize aldığınız andan beri sevgi göstereceğiniz bu enstrümanı ihmal ederseniz, her sevgi çeşidinde olduğu gibi sağlam bir bağ elde edemezsiniz.

 

16 Nisan 2017
690 kez görüntülendi
Etiketler: ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

  1. tuba566 dedi ki:

    10 yaşındayım klarnet öğrenmek istiyorum ama, diyafram nefesim yeterli midir hocam

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?