Site Rengi


Klarnet Çalmaya Başlamadan Önce Nasıl Isınılır ?

Klarnet Çalmaya Başlamadan Önce Nasıl Isınılır ?

Herhangi bir enstrümanı çalmadan önce ısınmak çok önemlidir. Isınma, bir aleti ele almak, teknik egzersizler yapmak, ölçmek, ton ayarlaması yapmak ve parmak ya da nefes egzersizleri yapmak açısından büyük önem taşır.

Metod 1-

Uzun Tonlar

1-Bildiğiniz şarkıları çalın.

‘Nazende Sevgilim’ gibi bir şarkıyı çalın ve ses seviyesini netlikle tam dinamik seviyeye yükseltin ve ardından sesi olabildiğince yumuşak hale getirin. Bunu kaydetme tuşu olmadan bazı notalarda yapın, ardından notaları aşağıya ve nihayet daha sert altissimo notalara ekleyin. Daha ilginç hale getirmek için kendinize vakit ayırın; notu en az 25 saniye tutmayı hedefleyin.

Metod 2- Ölçekler

1-Uzun tonlar halinde bir kromatik ölçek çalın.

Metronomunuzu mm = 60 olarak ayarlayın, alttaki E’den başlayın ve 4 kez çalın. Ölçümü 4 grup eşliğinde  (toplamda 16 saniye) çalın ve derin bir nefes aldığınızda 4 sayılık bir mola verin. Örnek: E, F, F #, G (nefes); G #, A, B ♭, B (nefes) vb.

2-Daima ölçüler ve arpejler kullanın.

Bu, parmaklarınızın ısınmasını sağlayacak ve tüm müzik uygulamalarında çok önemli olan teknik egzersizlerdir. 12 ana ölçek ile ilgili olan küçük ve renk ölçeğini öğrenin (düşük E’den altissimo C’ye kadar olan tüm alanlar).

Metod 3-Ses Kaydırmalarını Kaydedin!

1- Ses kaydırmalarını tekrar tekrar pratik yapın.

Bunlar, ses tonunun en üstünde kayıt anahtarı eklemeniz dışında uzun tonlar gibidir. Örneğin, düşük E’de orta hat B’ye gidebilişiniz.

2-Altissimo ses kaydırmalarını uygulayın.

Bunlar ilk başta zorludur, bu yüzden onlardan vazgeçmeyin. Kayıt anahtarı ile E’yi başlatın ve ardından üst parmağınızı kaldırın. Altissimo kaydına yeniyseniz, bu aslında sadece geri delik ve kayıt tuşu ile C’den yarım adım daha yukarıdadır. Kayıt anahtarıyla A’ya gelene kadar bunu yapmaya devam edin. Notların yanıtlanması için, hızlı bir hava akışı ve basınca ihtiyacınız var.

3-Sadece Bb klarinetleri için:

En düşük nota ile başlayın ve notayı bir oktav yükselterek kayıt tuşunu aşağıya koyun. Kromatik skalayı yavaşça çalın.

İlk satırı e ile başlatın ve en düşük notaya gidin (çok düşük E).

En düşük E değerine ulaştıktan sonra kayıt anahtarını indirin. Daha sonra 1 2 atım için durun, ardından en düşük ikinci notayı oynayın (çok düşük F) ve kayıt tuşunu aşağıya koyun.

Tekrar E ilk satırına gelene kadar bunu yapmaya devam edin.

Düşük G’den başlayın ve kayıt anahtarını indirin. Ardından sol işaretçiyi (ilk parmak parmağınızı, A oynatan parmağın) aşağı doğru hafifçe kaydırın, böylece deliğin yarısını geçeceksiniz. Bunu az aralıklarla yapın ve deneyimli olsanız dahi yapmaya devam edin.

  1. Metod

Mississippi HotDog

1-Eğer yeni başlayanlardan iseniz, iyi bir ısınma egzersizine Mississippi Hot Dog ile başlayabilirsiniz. Bu alıştırmayı yapmak için, kolayca çalabileceğiniz en düşük nota ile başlayın ve dört çeyrek nota ve iki yarı notayı veya kısa-kısa-kısa-kısa-uzun uzun not çalın. Mümkün olduğu kadar yüksek yere kadar bunu her notada iki kez yapın.

 

İPUÇLARI

Büyük ölçekler ve arpejler kullanın, çünkü bunlar müziğin temelini oluşturur ve sizi yönlendirir. Küçük ölçekler ve arpejleri öğrendikten sonra, çoğu zaman müzikte de kullanıldığı için bunları uygulayın.

Bir kısmını öğrendikten sonra blues ölçeklerini farklı tuşlarla çalıyor olsanız da, onları öğrenmeye çalışmayın çünkü okulda çalacağınız klasik grup veya orkestra müziklerinde değil, cazda kullanıldığı için işinize çok da yaramayacaktır.

Her ısınmayı her gün yapmak zorunda değilsiniz. Örneğin zaman kazanmak için kayıt ve altissimo slurs’ları birleştirebilirsiniz. Eğer zamanınız varsa, o zaman tamamen ısınmak için bu notalara zaman ayırın. Bu daha iyi çalmanızı sağlayacaktır!

 

 

UYARILAR

Altissimo slurs yapmak için daha sert bir kamış gerekebilir. Vandoren 3 1/2 modelini seçebilirsiniz, ancak kamış her alette farklı tepki verebilir.

İhtiyacınız Olabilecek Şeyler

Klarnet

Seviyenize göre uygun kamışlar

08 Kasım 2017
385 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?