Site Rengi


Klarnet Çalmanın Püf Noktaları

Klarnet Çalmanın Püf Noktaları

Üflemeli çalgılar ailesinden olan klarneti çalmak, aslında göründüğü kadar da zor değildir. Yalnızca birkaç püf nokta ile sizde klarnet çalabilirsiniz. Öncellikle klarneti iyi çalmanız için, klarnetin neyden yapıldığını öğrenmeniz gerekmektedir. Klarnet, hem metalden hem de ebonitten üretilebilir. Bu yüzden sizin elinizde ne tür klarnet varsa, onun tekniklerini yani klarnetinizin özelliklerini mutlaka öğrenmelisiniz. Böylece klarnet çalmayı, daha kolay öğrenirsiniz.

İyi bir şekilde klarnet çalmak istiyorsanız sürekli üfleme egzersizleri yapmanızda fayda var. Üfleme egzersizlerini düzenli yaparak, ilerleyebilirsiniz. Tiz ve pes seslerde klarneti dudağınıza göre ayarlamanız gerekmektedir. Klarneti daha iyi çalmanın diğer bir püf noktası ise, klarneti tutuş şeklinizdir. Doğru sesin çıkması için, klarnet pozisyonunuzu iyi belirlemeniz gerekmektedir. Örneğin, sağ eliniz yukarıda sol eliniz aşağıda olmalıdır. Eğer ki, klarneti ayakta çalacaksanız klarneti biraz eğimli tutmanız gerekiyor.

Klarnetinizi, her zaman temiz tutmanızda, çok önemli. Klarnet çalmayı bitirdikten sonra, özellikle bek bölümünü temizlemeniz, sağlığınız açısından iyi olacaktır.

Klarnet Portal sitesi olarak, sitemizde klarnetin nasıl çalınacağına dair birçok video ve faydalı içeriği bulabilirsiniz.

05 Mart 2017
645 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?