Klarnet müzik aletleri arasında önemli bir yere sahip olan alettir. Gençler arasında her ne kadar gitar popüler olsa da klarnet çalmak daha zor ve zahmetlidir. Her şeyden önce nefes ile çalınan aletler arasında olduğundan; iyi bir nefes kuvvetinizin olması gerekir.

Klarnet öğrenmek çok da zor değildir. Her işin bir zorluğu vardır elbette ancak yeteri kadar emek verilip çaba sarf edildiği zaman zaman ile çok iyi klarnet çalmaya başlayabilirsiniz. Evde kendi kendinize belli bir aşama kaydetseniz de iyi bir şekilde öğrenmek için bir kursa gitmeniz sizin için faydalı olacaktır. Kursa gidip; notaları ve bu işin püf noktalarını öğrenerek daha kısa süre de daha uzun bir yol kat edebilirsiniz. Ne de olsa ‘İşi ehlinden öğrenmek’ farklı olacaktır.

Notasız ezber yaparak belli bir süre çalabilirsiniz ancak iyi bir klarnetçi olmak istiyorsanız mutlaka nota bilmelisiniz. Bu konulara dikkat ederek kısa süre de kolay bir şekilde klarnet çalmayı öğrenebilirsiniz. Ayrıca yeni açılmış olan Klarnet Portal sitesinden klarnete dair merak ettiğiniz her şeyi bulabilirsiniz.

//klarnetportal.com/wp-content/uploads/footer_logo-1.png