Site Rengi


Klarnet Beki/Ağızlığı Nasıl Seçilir ?

Klarnet Beki/Ağızlığı Nasıl Seçilir ?

Klarnetinizle birlikte gelen stoktaki ağızlığın size  yetmediğini hiç düşündünüz mü? Hiç yükseltme yapmayı istemenize rağmen hangisine karar vereceğiniz konusunda ikileme düştüğünüz oldu mu? Tüm bu sorulara cevap aramak için okumaya devam edin.

KRİTERLERİNİZİ SEÇİN

  • Ağızlığınız için ne kadar para ödeyeceğinize karar verin. Bazı ağızlıklar 30 dolara bile alınabilirken, bazıları ise 200 dolara kadar çıkabiliyor.

  • Yeni bekinizde hangi müzik tipini çalacağınıza karar verin. Bu genellikle iki gruba ayrılabilir: klasik ve caz.

Genellikle, klasik ağızlıklar kamışın ucu ile ağız parçası ucu arasında daha az boşluk bırakır. Bu, düz, saf bir ton sağlar. Örnekler şunlardır:

Artık satışı durdurulan (ve biraz da eski olan) Selmer HS ** (HS çift yıldızlı). EBay’de hala bulunabilir (eğer bu tür şeylere güveniyorsanız).

Birçok kişi Rico Reserve ağızlıklarını da sever.

Ebonit (sert kauçuk) klasik ağızlıklar için tercih edilen malzemedir.

Öte yandan, caz ağız parçalarının, kamışın ucuyla ağızlığın ucu arasında daha fazla boşluğu olacak ve böylece çalanın  nota “bükmesine” izin verecektir.

Vandoren (özellikle B45 ve B44) çok iyi caz ağızlıklarıdır.

Jazz ağız parçaları genellikle projeksiyon gerekmiyorsa ebonitten (sert kauçuktan) (yani büyük caz bandı) veya çok parlak ve çıkıntılı olan kristalden (fakat aynı zamanda kırılabilir) yapılır.

Bu genellikle daha yumuşak (daha düşük numaralı) bir kamış gerektirir.

TÜRK MÜZİĞİ İÇİN ÖNERDİĞİMİZ BEKLER (OYNANMAMIŞ/AÇILMAMIŞ) VANDOREN 5JB – 7JB ‘dir.

BEKİNİZİ BULUN!

1-Özel öğretmeninize danışın (varsa). Çalma yeteneğinize ve stilinize dayalı olarak ağzınız hakkında sıklıkla çok değerli ipuçları verebilirler. Söz konusu olan bekiniz varsa, bunlar 3. adımda bahsedilen “müzikal olarak bilgili kişiler” olabilirler.

2-Hangi ağızlığı istediğiniz hakkında iyi bir fikriniz varsa, Do&Re Müzik, Aydan Akıneri Klarnet, N11 gibi sitelerden  sipariş edebilirsiniz. (Güvende olmak için, bir iade politikası aldığınızdan emin olun, aksi halde sıkıntı yaşayabilirsiniz)

3-Neyi istediğinizi bilmiyorsanız, yerel müzik mağazasını ziyaret edin. Deneyebileceğiniz bekler olabilirler. Şunları sağladığından emin olun!

-Klarnetiniz (iyi çalışır durumda). Tüm iyi bekler klarnetiniz üzerinde çalışmaz.

(İsteğe bağlı) Müzikle ilgilenen bir kişiyi yanınızda götürün (kendiniz dışında). Yaptığınız çalma size farklı gelebildiği gibi dışardan gelen bir dinleyiciden daha farklı algılanabilir. Onlardan hangisinin daha iyi ses çıkaracaklarını düşünmelerini isteyin.

4-Klarnetinizdeki olası tüm ağızlıkları deneyin. Onu 1-10 arasında (önem sırasına göre) tonlama, ton kalitesi, gıcırtılı olup olmama ve tepkisel olarak değerlendirin.

Tonlamayı test etmek için, tunere uzun tonlarla basın ve melodi olup olmadığını kontrol edin (ton ayarlanmışsa 2 ton arası girdileri test etmek yerinde olacaktır)

Ses kalitesini test etmek için, her ağızlıktaki uzun tonları çalın ve sesin seviyesine göre bir değerlendirmede bulunun.

Bir ağızlık, parlak ve yumuşak bir ses arasında değişebilir (tabii ki bilinçli olarak). Bu  daha iyi olur.

Gürültü durumunu test etmek için, oktavları çalın (düşük __, yüksek __ düşük __ vb.) Çeşitli tempoda çalın.

Yanıt testi yapmak için bir parça veya ölçek çalın ve ses çıkarmak için ne kadar çaba sarf ettiğinizi görün (ancak çok kolay olmadığından emin olun, yoksa bu durum olumsuz sonuçlar doğuracaktır)

5- Vandoren, Selmer ve Yamaha gibi saygın markaları önceliğiniz arasına aldığınızdan emin olun. Üzerinde bir logo yazılı değilse, şüpheci olun çünkü genellikle kalitesiz olurlar (aynı zamanda logonun çok aşınmış olduğu anlaşılırsa bu onun sahte olduğu anlamına gelebilir).

İPUÇLARI

İsterseniz, dişlerin bekin üst kısmına çok baskı yapıp aşındıyor ve ya kayıyor ise, bir ağızlık/dişlik temin edebilirsiniz.

Yeni ağızlık modellerini bulmak için Woodwind & Brasswind gibi bir kataloğa abone olabilirsiniz.

Her ne kadar başkalarından görüşlerine başvursanız da bir ağızlığın sahip olduğunuz kamış ve klarnet ile nasıl çalışacağını kimsenin tahmin edemeyeceğini unutmayın.

UYARILAR

Kullanılmış bir ağızlığı satın alırsanız, kalan herhangi bir mikroptan kurtulmak için sterilize etmeyi unutmayın.

 

03 Ağustos 2017
482 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?