Site Rengi


Klarnet Ağızlığının Bakımı Ve Temizlenmesi Ne Kadar Sürede Yapılmalıdır?

Klarnet Ağızlığının Bakımı Ve Temizlenmesi Ne Kadar Sürede Yapılmalıdır?

Klarnetin atası Mısır olarak bilinir. Bu enstrümanı, M.Ö.3000 yıllarında Mısır kullanmıştır. Klarnet çalarken kullanımına çok özen gösterilmesi gerekir. Ayarları kadar kullanımına da hassasiyet gösterilmesi gereken bu müzik aleti, sağlığınızı tehlikeye atabilir. Her kullanımda ister istemez oluşacak olan sular klarnetin ağzına dökülür. Elinizle silmeniz yararınıza olacaktır.

Klarnet Beki (Ağızlığı) Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Klarnet ağızlığı seçerken dikkat edilmesi gereken özelliklerden biri ağızlığın klarnete uygun olup olmadığıdır. Çalınacak müzik tarzlarına göre de alınması gereken ağızlık değişiklik gösterir. Klarnet ağızlıkları geçmişten günümüze kadar çok değişikliğe uğramıştır. Klarnet ağızlığı seçmek önceleri çok zor bir iş olsa da, şimdilerde teknolojik gelişmeler sayesinde ağızlık ölçüsünün verilmesi ile kısa sürede o ağızlığa sahip olabiliyorsunuz.

Klarnet Ağızlığı Nasıl Temizlenir?

Klarnet ağızlığı temizliği şu şekilde yapılır. Öncelikle klarnet ağızlığının önemi ve günlük bakımını inceleyelim. Her klarnet çalınmasının ardından ağzımızdan çıkan buhar, sıvılaşarak klarnette toplanır. Bu da sağlığımızı tehdit eder. Bu yüzden her gün klarnetin temizlenmesi gereklidir. Bu temizlik işlemi de şu şekilde yapılır. Bir ucu kurşunlu diğer ucu da bez olan bir ip alınarak klarnetin içine sokularak gerçekleştirilir. Bezin kurşun olan kısmı alt bölgeden çıkar. Çıkmasıyla elle tutularak klarnetin içi yavaşça temizlenir. Başka bir klarnet temizleme yöntemi ise, klarnetin bütün vidalı yerleri ve perde kısımları sökülür. Gövde kısmı silinir. Gövdeden sonra da klarnetin gümüş kısımları silinir. Böylece temizleme işlemi bitirilmiş olur.

Klarnetin Yıllık Bakımı Nasıl Yapılır?


Klarnetin yıllık bakımı da günlük yapılan bakım kadar önemlidir. Yıllık bakım yapılacak olan klarnetin temizliği için kullanılması gereken bazı malzemeler vardır. Bunlar da; ispirto ocağı, silikon yapıştırıcı, pense, güderi, badem yağı, metal plaka ve son olarak tornavidadır. Bakımı yapılmadan önce klarnet sökülür. Daha sonra badem yağı bir beze sürülerek klarnetin sökülen tüm kısımları aksamları temizlenir. Parçalar arasında eskimiş olanlar var ise yerine yenisi takılır. İlk önce üst bölge tornavida yardımıyla sökülür. Burada tampon vardır. Tamponun görevi, sesin tizliğinin çıktığı yerdir. Tampon eskimiş ise yenilenmesi gerekir. Çünkü sesi bozuk çıkar. Bu işlem sonrasında klarnet parçaları birleştirilir. Bakımı sağlanmış olur.

28 Nisan 2017
531 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?