Site Rengi


Klarnet Ağızlığı / Beki Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Klarnet Ağızlığı / Beki Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Klarnet Ağızlığı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Klarnet; üflemeli tahta çalgı aletidir. Bu tür ile 17. Yüzyılda Johann Christoph Denner tarafından obua geliştirilerek kullanım alanı bulmuştur. Sonrasında metal aksamlar eklenmiştir. Mozart sayesinde de oda orkestralarında yerini almıştır. Üflemeli çalgılar ile senkronizasyonu kolay ve duyusal şölene neden olmaktadır. Türkiye’ye 19. Yüzyılda Rumelili Çingeneler ile yaygınlık kazanmış ve daha gazino fasıllarda kullanılmıştır. Günümüzde Türk halk müziğinin vazgeçilmez enstrümanları arasında bulunmaktadır.

Klarnet Bölümleri

Klarnet; üst gövde, alt gövde ve kalak olan temel parçalar, kafalık ve fıçı olmak üzere iki ek parçadan oluşmaktadır. Yaygın olarak ağaçtan üretilen üflemeli enstrümandır. Ağaç sertlik ve dayanıklılığını sağlamaktadır. Genellikle bu özellikler bulunan abanoz ağacı kullanılmaktadır. Ayrıca metal çeşitleri de bulunmaktadır. Metal malzeme ile ağaç malzeme arasında ses kalitesi ve dayanıklılık farkları bulunmaktadır.

Şekil itibari ile  flüte benzer bir yapıdadır. Aşağıdan yukarıya daralan konik biçiminde bir gövdesi bulunmaktadır. Kalak, klarnetin alt gövdesi ile birleşmesini sağlayan geniş parçadır. Üflemeli çalgıların hemen hepsinde olduğu gibi klarnette de kamış kullanılmaktadır. Kamış, klarneti çalan kişinin nefesi ile titreşime geçerek, boru içindeki havanın titreşmesine ve ses dalgalarının tınıya dönüşmesine katkıda bulunur. Kafalık bölümü; bek yani klarnet ağızlığı ve kamışın bilezik aracılığıyla birleşmesini sağlar ve enstrümanın akorduna yardımcı olur.

Klarnet ( Bek ) Ağızlığı

Klarnet ağızlığı açık ağızlık ve kapalı ağızlık olarak adlandırılmaktadır. Açık ağızlık, klarnet beki ile kamışın arasındaki mesafe farkının fazla olmasından kaynaklanmaktadır. Kapalı ağızlıkta ise durum tam tersidir, kamış ile bekin uç kısmı arasındaki fazla fark bulunmamaktadır. Bu farklar marka ve modele göre değişmektedir. Klarnet ağızlığı nasıl olmalı konusunda ise örneğin; Amerika ve Avrupa farklı uygulama sunmaktadır. Bunun sebebi orkestralardaki akort sistemidir. Türkiye’de Avrupa gibi sistemi uygulanmaktadır.

Ağızlık seçimi klarnet için çok önemli bir noktadadır. Ağızlık, klarnetin kalbi denilebilecek bir bölümüdür. Kamış ile arasındaki mesafe sesin tınısını etkilemesi açısından büyük bir önem taşımaktadır. Klarnet ağızlığı nasıl seçilir merak konusu olmuştur. Bek ve kamış mesafesi kadar ağızlık malzemesi de önem taşımaktadır. Metal, ebonit ve ağaç malzeme çeşitleri bulunmaktadır. Doğru nefes verilen her klarnette doğru ses çıkmasının kaynağıdır.

22 Haziran 2017
237 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?