Site Rengi


Kamış Klarnete Nasıl Takılır ?

Kamış Klarnete Nasıl Takılır ?

Klarnet çalmadan önce üzerine bir kamış koymanız gerekir. Kamış, klarnette sesi üreten ikinci en önemli faktördür, sizden sonraki en önemli faktör olan kamışı doğru kullanmak önemlidir. Bir klarnetin üzerine bir kamış koymak oldukça zordur, çünkü kamış narin ve incedir. Kamışın doğru şekilde takıldığından ve iyi durumda olduğundan emin olmak için çok dikkatli olmalısınız.

KAMIŞI KOYMAK İÇİN

1-Bir bağcığı/bileziği olduğundan emin olun.

Bilezikler metal veya deri olabilir – metal olanlar gümüş renklidir ve genellikle iki vidayla sıkılır. Deri olanlar daha pahalıdır, genellikle siyahtır ve normalde yalnızca bir vidaya sahiptir. Genellikle bu enstrümanla birlikte gelirler, ancak ayrıca satın alınabilirler. Bilezikler sağ elini kullananlar için evrensel olarak tasarlanmıştır: Döndürdüğünüz vida sağ tarafınızı gösterecektir.

Metal bilezikler daha ucuzdur ve işe yarayabilir ancak sarmaşığı “kavrama” olma eğilimi gösterir (kelepçelerin alt kısmında, bir kez çalındıktan sonra kamışın konumunu değiştirmeyi zorlayan girintiler oluşturur).

Deri bilezikler daha pahalıdır, ancak çoğu kez daha iyi bir ses çıkarabilir ve kamış kavranmamaktadır. Bir vidalı sistem ile daha kolay ve daha hızlı ayarlanabilir ve kamış üzerindeki basınç daha eşit dağıtılabilir. Genellikle daha pahalı aletlerle gelirler veya ayrı olarak satın alınabilirler.

2-Hangi Kamışı alacağınıza karar verin.

Rengine bakınız (yeşil görünümlü kamış iyi çalmayacaktır, ancak sarı veya altın kahverengi bu konuda daha iyi olacaktır), durum (çatlaklar veya bölünmeler olup olmadığını kontrol edin) ve kamış tohumu (hepsi aynı yönde gidiyor olmalı ve olmalı) nispeten daha düz olmalı. Buradaki makale bunu daha ayrıntılı olarak açıklayacak. Ayrıca, kamışın alıştığınız güce sahip olduğundan veya farklı olanlarla çalıyorsanız, o anki çalma durumuna uyduğundan emin olun.

3- Kamışınızı ıslatmak isterseniz, yalnızca suda ıslatın. Ağızda bulunan tükürük ve asitler kamışın kalitesini düşürür. Sürekli olarak kamışınızın kuruduğundan emin olun çünkü çalarken sürekli  tükürük sivri uçlara dağıtılır. Ayrıca parmağınızın ucunu kamışın uzunluğu boyunca o noktaya kaydırarak kurutun. Kamışlar aslında binlerce küçük kamış tomurcuğundan oluşur, bu yüzden kamış boyunca kaymak, bütün kamışların aynı verimi vermesini sağlar, daha düzgün çalmaya izin verir.

4- Bileziği bekin üzerine vidaları biraz gevşeterek neredeyse nihai konuma gelene kadar kaydırın.

5- Bileziğin  altındaki ıslak çubuğu dikkatli bir şekilde kaydırın. Kusursuz şekilde ortalanmış, kenarları ağızlık üzerindeki raylar ile aynı hizada olacak şekilde sırala ve kamışın ucundan küçük bir bek şeridi (çok ince bir çizgi) görebilirsiniz.

6- Bileziği, kamışın altına doğru kaydırın ve kamışı sıkıca tutacak kadar sıkın (ancak kamışın titremesini engelleyecek kadar sert  tutun) veya kamışı kırmamak  için yeterli ölçüde sıkın. Çoğu kamışın üzerinde bir titreşim çizgisi var. Çemberin üst kısmının tüm titreşim aralığına erişmesini sağlamak için, bileziği bu çizginin altında almaya çalışın.

KAMIŞI KALDIRMAK İÇİN

1-Bağcığı biraz hafifçe vidalayın ve dikkatle çubuğun altından çıkarın.

2- Kamışı alın ve kurutun (gerekirse) nazikçe silin. Temiz suda bir süre ıslanmasına izin verebilirsiniz (bu, kamışın ömrünü uzatacaktır).

3- Yeniden kullanana kadar kamışı bir kamış yuvasına koyun. Bir kamış tutacağı, kururken oturacak yeri güvenli bir yere getirir ve aynı anda birden fazla kamış taşımanıza izin verir.

4- Klarnetin geri kalan kısmını ayırın ve bir sonraki seferinde bir kamış koymayı kolaylaştırmak için, bağlantı parçasındaki vidaları biraz gevşek bırakarak yerine koyun.

SIK SORULAN SORU VE CEVAPLARI

-Bilezik kamışa uymazsa ne yapmam gerekir?

Buna uymazsa muhtemelen yanlış boyutlu kamış olur ve ya bekinizin genişliği ile bilezik boyutu uymuyordur (Genellikle Amati beklerde oluyor). Uygun bir boyut arayın.

-C ve üstü çalarken neden benim klarnetim bir ara gıcırtılı bir ses çıkarıyor?

Ton deliklerini tamamen kapatmazsanız, bu gıcırdamaya neden olabilir. Üstelik daha yüksek notalar çalmaya alışkın değilseniz de bu gerçekleşebilir. Daha düşük bir nota ile başlayan ve çalmaya çalıştığınız nota kadar ilerleyerek bunları uygulayın. Son olarak, klarnetinizi kontrol ettirmek için müzik öğretmeninize veya müzik mağazanıza gidin.

 

İPUÇLARI

Standart süpürge kamışıyla aynı miktarda bakım veya değiştirme gerektirmeyen sentetik kamışlar da  mevcut. Birçok klarnetçi, bu kamışlar tarafından üretilen seslerin diğerleri kadar güzel ve saf olmadığını fakat genellikle çalmanın tekniğinden ve dinleyicinin tercihinden etkilendiğini ifade ediyor.

Kamışınızı ağızlığın üzerinde sürekli tutmayın. Bu çok tehlikelidir. Çünkü bir süre sonra, kamışınızın eğrilmesine ve şeklinin bozulmasına neden olabilir.

% 3 hidrojen peroksit solüsyonunda ara sıra bekletme (tüketicinin yerel eczanesinde bulunur), tükürüğünüzün kamışın üzerindeki etkilerine karşı koyarak, kamışınızın ömrünü uzatmaya yardımcı olabilir. Bir gece boyunca solüsyonda bırakın ve bir sonraki kullanımdan önce iyice durulayın.

Çalmadan sonra bileziği çıkardığınızda, bir dahaki sefere tekrar kullanmayı kolaylaştırmak için hafifçe gevşek bırakın.

Kamışlar, sayıya göre sınıflandırılır (dayanıklılk). Rakam ne kadar düşük olursa, onları üflemek de o kadar kolaydır. Daha yüksek rakamlara sahip kamışlar daha net bir ses kalitesine sahiptir, ancak darbe daha zordur. Farklı ağızlıkların açıklıklar üzerinde farklı özelikleri vardır ve bu da onları farklı kamış kuvvetlerine daha uygun hale getirir.

Eski kamışların ıslatılmasına gerek yoktur gibi bir ifade doğru olmaz – yeni kadar iyi çaldığını göreceksiniz.

Bazı insanlar, sularını Peroksit ile doymuş olana kadar su ile dolu boş bir tıp şişesine (kapaklı) tutmayı tercih ederler (diplere kadar batar). Bu, sazın ömrünü uzatabilir ve üflemenin daha kolay olmasını ve daha iyi ses çıkarabilmesini sağlayabilir.

Kullanılmayan kamışlarınızı daima kamış koruyucularınıza koyun. Bu onları korur ve kurutur. Kamışlar koruyucuları sayesinde ayrıca eğilmeyeceğinden emin olacaklar. Kamışlarınızı satın alırken aynı zamanda koruyucularının da size verildiğini göreceksiniz.

Dudaklarınızı alt dişlerin üzerine kıvırın, ve kamışları asla ısırmayın aksi takdirde kötü bir ses çıkaracaksınız. Üst dudağınızı üst dişlerin üzerine atmayı ya da dişlerinizi ağız parçasına koymayı seçebilirsiniz – haddeleme daha zor. Hatırlayın: Herkesin ağzı farklıdır – hiçbir ağız kısmı herkes için “işe yaramaz”. Ayrıca, bazı kamış ölçüleri ağız parçalarının yanı sıra bazı insanların ağzı şekilleri ile de orantılı olarak üretilir.

 

UYARILAR

Bir kamış kırıldığında atın çünkü bu durum müziğinizi etkileyebilir (gıcırdıyorsa). Hatta ince bir çatlak bile sesinizi berbat edebilir.

Klarnetinizi korumak için kamışın üzerindeki bek başlığını göz ardı etmeyin.

 

 

İhtiyacınız Olabilecek Şeyler

Klarnet sazları (tercih ettiğiniz gücü ne olursa olsun)

Bir klarinet

Klarnet bağlayıcı

18 Temmuz 2017
735 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?