Site Rengi


Kaliteli Klarnet Nasıl Anlaşılır?

Kaliteli Klarnet Nasıl Anlaşılır?

Kaliteli Klarnet Nasıl Anlaşılır?

Öncelikle klarnet nedir? Bunun tanımını yapalım. Klarnet, tek kamışlı tahta nefesli çalınan bir çalgı çeşididir. Orkestralarda, askeri bandolarda önemli bir yeri vardır. Bunun yanında solo çalgı olarak da kullanılır. Acemi kişiler için en iyi başlangıç klarneti, Sibemol Klarnet (Göksu Çavdar’ın kullandığı klarnet) ve sol klarnet (Hüsnü Şenlendirici)tir. Bunların yanında da mibemol klarnet, bas klarnet ve de la klarnet gibi çeşitleri bulunur. Eğer çalmayı düşündüğünüz parça Türk müziklerinden ise sol klarnet daha uygundur. Eğer ki çalacağınız parça batı müziklerinden veya jazz müziklerinden ise sibemol klarnet bu iş için çok uygun bir araç olacaktır.

Sol Klarnette Hangi Marka Tercih Edilmeli?

Sol klarnette hangi marka kullanılan markaları seçerken yeni başlayan kişiler çok dikkatli olmalıdır. Çin malı bir ürünü almamaları gereklidir. Bu ürünlerin nasıl bir ürün olduğundan bahsetmeme bile gerek yoktur. Sizin maddi gücünüzün yettiği en iyi klarneti almalısınız. Klarnet çeşitlerini alırken de büyük bir seçenek sizleri bekliyor. Bu yüzden de gideceğiniz kurstaki bilen bir hocanıza danışmanız sizin yararınıza olacaktır. Klarnet çeşitleri olarak metal klarnet, bakalit klarnet ve ağaç klarnet çeşitleri mevcuttur. Metal klarnet artık eskisi gibi popüler değildir. Verdiği ses metalik gibi çıktığı için eskisi kadar tutulmamaktadır. Bakalit klarnet çeşidi ise 1400 TL’ye varan fiyatlara kadar çıkabilmektedir. Ağaç klarnetin ise abanoz ve gül klarnet gibi çeşitleri bulunur. Bu ağaç klarnet fiyatları ise 1.500 ile 5.000 TL arasında değişim göstermektedir. Klarnet çalmaya yeni başlayacak kişiler genelde bakalit klarnet kullanmayı tercih ederler. Bakımı kolay ve fiyatı uygun olduğu için bakalit klarneti yeni çalmak isteyenler rahatlıkla alabilirler. Ağaç klarnetin bu konuda daha ilgi ve özveri istediği bilinir.

Öğrenci Klarneti Nasıl Olmalıdır?

Öğrenci klarneti alınırken dikkat etmeniz gereken birkaç husus var. Klarnet çalmaya yeni başlayacaklar kişiler, aldıkları ve kullanacakları klarnetin ikinci el olmamasına dikkat etmelidir. Sıfır bir klarnet alınması alan kişiye avantaj sağlayacaktır. Sıfır klarnet alırken, alanında uzman ya da bir bilene mutlaka danışmanız gerekir.

 

14 Mayıs 2017
635 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?