Site Rengi


Gül Klarnetin Sesi Nasıldır?

Gül Klarnetin Sesi Nasıldır?

Gül Klarnetin Sesi Nasıldır?

Klarnet, üflemeli bir tahta çalgı aletidir. Klarnet, tek kamışlı ve nefesli bir enstrümandır. Tarihçesi; 17. Yüzyılda obuanın geliştirilmesi ile Johann Christoph Denner’in katkıları ile başlamıştır. Daha sonra Ivan Müler tarafından metal aksamlar eklenmesi ile gelişime devam etmiştir. Oda orkestrasında yerini alması da Mozart sayesinde olmuştur. Türkiye’de 19. Yüzyılda gazinolardaki fasıllar ile yaygınlaşmıştır. Dönemin Rumelili Çingeneleri ile Türkiye’de yer edinmiştir.

Klarnet Çeşitleri

Klarnet çeşitleri; ses türü ve yapı malzemesi olarak birçok çeşitte bulunmaktadır. Ses türü çeşitleri; sol ( G) klarnet, si bemol (Bb) bass, la (A) klarnet, si bemol (Bb) klarnet, mi bemol (Eb) klarnettir. Yapı malzemeleri açısından ağaç ve metal türleri bulunmaktadır.

Klarnetin Ses Türü Çeşitleri

  • Sol ( G) klarnet; Albert perde sistemi kullanılan bu türde, sol klarnet ezgilerine rastlanmaktadır. En çok kullanıldığı bölge Türkiye ve Balkan bölgesidir.
  • Si bemol (Bb) bass, en kalın tınısı bulunan klarnettir. Solo kullanım için tercih edilse de tenor saksafonlarla birlikte orkestralarda yer almaktadır.
  • La (A) klarnet, si bemole yakın bir klarnettir. Bas tınılı ve boyu daha uzun yapıdadır.
  • Si bemol (Bb) klarnet, en popüler çeşidi olan klarnettir. 59 cm boyu bulunmaktadır. Genellikle klasik tarz müzikle kullanılıyor olsa da hem solo hem orkestralarda yerini almaktadır.
  • Mi bemol (Eb) klarnet, küçük klarnet çeşididir.

Klarnet Malzeme Çeşitleri

Klarnet ağaç ve metal olarak malzeme kullanılarak üretilmektedir. Ağaç malzeme seçimi yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunun nedeni; klarnet için sert ve dayanıklı malzeme tercih edilmesidir. Uzun ömürlü olması ve üflemeli bu türe dayanıyor olması adına seçilmektedir. Ayrıca ses kalitesini tok dalgalar oluşturacak şekilde dağılmasını sağlamaktadır. Ağaç malzemeleri kullanımında; gül ağacından klarnet, abanoz ağacından klarnet gibi çeşitleri bulunmaktadır. Metal klarnette geliştirilmiş olmasına rağmen ses kalitesi ve dayanıklılık açısından ağaç klarnete ikame edilmemektedir.

Gül Ağacından Klarnet

Ağaç malzemesi açısından gül klarnetin tercih edilmesi; dayanıklı olmasına bağlıdır. Gül klarnetin özellikleri; sesin tınısını daha tok ve kaliteli çıkarmasını sağlamaktadır. Ses kalitesi ve tonu itibari ile yaygın olarak kullanılmaktadır. Ağaç yapı malzemesi ile sesin tınısı ve türü iyi bir performans göstermektedir.

Ağaç yapı malzemesi ile klarnetlerin fiyatları yüksektir. Ancak gül klarnet fiyatı diğer ağaç klarnetlere nazaran daha makul fiyatlardadır. Hem kalite hem de bütçeye uygun bir çeşittir.

24 Haziran 2017
291 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?