Site Rengi


Bir Klarnet Nasıl Parçalarına Ayrılır ?

Bir Klarnet Nasıl Parçalarına Ayrılır ?

1 ya da 2 iyi seçilmiş parçayı, doğru çalıyorsanız, bu ilk etapta doğru yolda gittiğinizi ve pratiği tamamladığınızı gösterir. Zaten, bu durum özellikle kamışınızın ve diğer klarnet parçalarınızın da doğru takmış olduğunuzu gösterir, ama bu parçaları sökmek özellikle de kamışları çıkarmak, klarnetinizin zarar görmemesi için büyük önem taşır.

 

ADIMLAR

1-Bileziği çıkarın.

İlk olarak, vidaları gevşetin, böylece kapalıysa, kamışa az basınç uygulayacak kadar çok hassasiyet gerekecektir, çünkü bilezikler oldukça  hassastır. Bir kenara koyun; Klarnetin paketinden çıkarılması, yeniden bağlamayı gerektirebilir.

2- Dikkatle kamışı kaldırın.

Uzun süre çalınırsa, kamışta nem nedeniyle muhtemelen aşınma olur. Nazikçe çıkarın ve fazla nemi alın. Kutunun içine koyup bırakın.

3- Beki çıkarmaya başlayın.

Çoğu kişi önce beki çıkarıyor. Klarnetin geri kalanından farklı olarak, bek boyunca bir temizleme çubuğu kullanmayın. Bunun yerine, her bir veya iki haftada bir ayrı ayrı temizleyin.

4- Bir veya iki kez klarnetin gövdesini bir bez aracılığı ile temizleyin.

5- Klarnetin barilini çıkartın.

Bazen baril biraz sıkışabilir, bu nedenle klarnetin gövdesini, barili çektiğinizde tuşları bükmeyecek şekilde tutun. Bunu yapmak için iyi bir yöntem, bir elle ilk bölümün üst kısmını kavramak ve diğer eliyle yukarı doğru çekerken barili bükmektir. Genelde baril klarnetin tüm bölümlerinden daha fazla tükürmeyi toplar, bu nedenle bunları bir anda almak ve içindeki suyu dışarı alabilmek iyi bir fikirdir.

6- Üst ve alt gövdeleri birbirinden çekin.

Bunların da  çıkarılması zor olabilir, bu nedenle baril gibi, onları çekerken herhangi bir tuşa zarar vermemeye özen gösterin. Bunu yapmak için iyi bir yöntem, her bir mafsalın bir elle tutulması ve köprü anahtarı bastırılırken hafifçe ileri geri bükülmesidir.

7- Kalağı çıkart.

Kalağı sadece bir elle tutun ve alt gövdenin alt yarısını diğeriyle kavrayın. Kalağı dikkatli bir şekilde çekin.

8- Parçaları kutusuna koyun.

Parçaları uygun noktalara yerleştirin. Kapağı kapatmakta sorun yaşıyorsanız, bir veya daha fazla parça yanlış yerleştirilmiş olabilir.

İPUÇLARI

Bazı klarnet çalgıcıları söküp klarnetlerine mantar yağı koymak ister, çünkü bir dahaki sefere bunları uygulamaya gerek kalmadan bir araya getirebilirler. Onu uyguladıktan sonra veya birlikte koymadan önce, bir klarnetin bir araya getirilmesine yardımcı olması için mantar yağını uygulamak önemlidir.

UYARILAR

Bekin bağlantıları vidaları gevşetmeksizin çıkarmak kamışa zarar verebilir.

Makalede belirtildiği gibi, parçaların çıkarılması durumunda sertçe çekerken dikkatli olun. Enstrümanınıza çok kaba davranırsanız, zıvanaları kırma riski taşırsınız. Bu durum tıpkı mantarlarda ki olumsuz sonuçlara neden olabilir.

 

25 Şubat 2018
99 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?