Site Rengi


Ağaç Klarnetin Özellikleri

Ağaç Klarnetin Özellikleri

Ağaç Klarnetin Özellikleri

Klarnet; üflemeli bir çalgı çeşidi olan, ağaç ve metal malzemeden üretilen, köklü bir geçmişe sahip çalgı aletidir. Klarnet çeşitleri; kullanılan malzeme ve ses türü gibi çeşitliliğini sıralayacak geniş nitelikleri bulunmaktadır. Klarnetin tarihi 17. Yüzyıla dayanmaktadır. Bu dönemde Johann Christoph Denner obuadan geliştirilerek ortaya çıktı. Halk çalgısı olan konik obuaya yardımcı sesler ile destek sağlamak amacıyla geliştirildi. Bu ezgilere Amsterdamlı Estienne Roger’ın müzik kitaplarında rastlanmaktadır. Mozart’ın etkisi ile oda orkestralarında yerini almıştır.

Türkiye’de Yaygınlaşması

  1. yüzyılda gazinolardaki fasıl heyetlerinde rastlandı. Bu dönem Türkiye’de yaygın olarak kullanan grup Rumelili Çingenelerdi. Günümüzde ise Türk halk müziğinin vazgeçilmesi çalgısı olarak yerini aldı. Klasik müziklerde tınısı ile renk katan bu çalgı üflemeli enstrümanlara dahildir.

Klarnet Çeşitleri

Klarnet malzeme ve ses türü olarak çeşitlenmektedir. Malzeme yapısı adına iki çeşidi bulunmaktadır bunlar; ağaç ve metaldir. Ses türü açısından; sol ( G) klarnet, si bemol (Bb) bass, la (A) klarnet, si bemol (Bb) klarnet, mi bemol (Eb) klarnettir.

Klarnet Malzeme Çeşitliliği

Klarnet yapı malzemesi ağaç kullanılmaktadır. Metal yapıda klarnet çeşitleri de bulunmaktadır. Klarnetin bilinen en yaygın tanımı olarak; tahta üflemeli çalgı olarak anılması da bu çalgı aletinin malzemesinde çoğunlukla ağaç seçildiği net bir şekilde kanıtlanmaktadır. Bu malzemenin kullanılmasının önemli nedenlerinden birisi sağlam bir yapıya sahip olmasıdır. Ağaç klarnetler, malzeme itibari ile ağacın özelliğinin yardımı olarak daha sağlam bir yapıya sahip olmasına neden olmaktadır. Gelişiminde metal malzemede kullanılması bu çeşidinin de ortaya çıkmasını sağlamıştır. Ancak; metal malzeme ile üretilmiş klarnetler, ağaç yapıdaki klarnetlere göre kalitesinde eksikler ile kullanılmaktadır. Ağaç klarnet ile daha kalite ses ortaya çıkmaktadır.

Ağaç Klarnet Çeşitleri

Ağaç malzemeden üretilmiş klarnet çeşitleri ile ses kalitesi ve klarnetin sağlamlığı sağlanır. Ağaç klarnette kendi içerisinde çeşitlere ayrılmaktadır. Ağaç klarnet; gül klarnet, abanoz klarnet, bakalit klarnet ve benzeri çeşitlilikte bulunmaktadır. Ağaç klarnet alırken dikkat edilmesi gerekenler;

  • Öncelikle klarnetin etrafında kılcal veya büyük çatlaklar olabilir. Dikkat edilmesi gereken bir noktadır.
  • Tuşların basıp basmadığı da önemli bir husustur.
  • Tuşların yine sararma veya deforme olmamış olmasına dikkat etmek gerekmektedir.
  • Hava kaçırma olup olmadığını kontrol etmek gerekmektedir.
  • Klarnet tuşlarının içinde güderi bir malzeme vardır. Süngerimsi yapıda bulunan bu yapı kapanıyor mu diye tespit edilmelidir.

 

11 Haziran 2017
367 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?