Site Rengi


Abanoz Tozu Fiber Klarnet mi Metal Klarnet mi almalı?

Abanoz Tozu Fiber Klarnet mi Metal Klarnet mi almalı?

Abanoz Tozu Fiber Klarnet mi Metal Klarnet mi almalı?

Klarnet, tek kamışlı üflemeli ya da nefesli bir müzik aletidir. Batı müziğinde icat edilmiş ve kullanılmakta olan, bunun sonucunda da önemli bir yer edinmiş nefesli bir çalgıdır. Türk Müziğine dahil olması ise yüzyılın başlarında Klarnetçi İbrahim Efendi sayesinde olmuştur.

Klarnetin Özellikleri

Beş temel parçadan oluşan üflemeli bir çalgı olan klarnetin temel parçaları; Bek dediğimiz ağızlık, barel yani fıçı kısmı, üst gövde, alt gövde ve pavillon olarak bilinen kalak kısımlarıdır. Klarnetin üzerinde ses deliklerinin açılıp kapanması görevini yapan metal bir aksam bulunur.

Klarnet nasıl çalınır ve ses verir?

Nefesli sazlardan olan klarnetin ses vermesi üfleme yoluyla olur. Üfleme ile klarnetin içerisinde nefes titreşime girer ve bek aracılığıyla bu titreşimler dışarı verilerek ses elde edilmiş olur. Sol elin yukarıda, sağ elin ise aşağıda olduğu şekilde klarnetin kullanım esastır. Aşağı doğru tutulan sağ el ile hafif bir eğim verilir enstrümana. Gürlük kontrolü yönünden çok etkili ve de kısık sesle bile gür ses çalınabilme özelliği vardır

Klarnet türleri?

Klarnet türleri geniş bir yelpazeye sahiptir ancak başlıca Mi bemol küçük klarnet, Si bemol klarnet, La klarnet ve Si bemol bas klarnet olmak üzere dört türü yaygın olarak kullanılmaktadır.

Klarnet neyden yapılmaktadır?

Klarnet genellikle, sert ve dayanıklı ağaçlardan yapılmaktadır. Ekseriyetle de yapımında abanoz ya da sedir ağacının kullanıldığı görülür. Ancak esnekliğini kaybedip çatlamalar meydana gelebiliyor. Yapımında bakalit, nikel ve ebonit gibi maddelerin de kullanıldığı klarnet çeşitleri bulunmaktadır. Ağaçtan yapılanlara yakın olması nedeniyle abanoz tozu fiber klarnetler de yapılmaktadır. Günümüzde metal klarnet özellikleri dolayısıyla yaygın bir kullanımdadır.  Bu durumda hangi klarneti almalıyım diye sual edebilirsiniz.

Tercihiniz ne olmalı?

Klarnet almak isteyenlere öneriler sorulursa bunlara dikkat edilebilir. Tercihinizi belirlemede çıkardığı ses yönünden en başta icra edeceğiniz müzik tarzınız belirleyici olacaktır. Diğer yandan maliyet de önemli. Sağlamlık, dayanaklılık ve bakımı ile tasarım ve görünüm önemli etkenlerdir. Metal ve abanoz tozu fiber klarnetler düşük fiyata sahiptir ağaçtan yapılanlara nazaran. Sizin tercihleriniz belirleyici olacak. Metalik ses istemiyorsanız tabi ki abanoz tozu fiber klarnet belki ağaçtan yapılan klarnetlere daha yakın olduğu için de düşünülebilir.

24 Haziran 2017
436 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?