Site Rengi


Abanoz Klarnet Özellikleri

Abanoz Klarnet Özellikleri

Klarnet;

üflemeli bir çalgı çeşididir. Genellikle ağaçtan yapılması bu enstrümanın diğer bir tanımı olan, üflemeli tahta çalgı adlandırılmasını sağlamıştır. 17. Yüzyılda geliştirilen ve günümüzdeki haline gelmesini sağlayan birden fazla insan olmuştur. Johann Christoph Denner tarafından üflemeli bir saz olan obuadan geliştirilmiştir.  Mozart vesile ile de oda orkestralarında yerini almıştır. Türkiye’ye ise 19. Yüzyılda Rumelili Çingenelerin kullanımı ile gazino fasıllarında bulunmuştur. Sonrasında Türk halk müziğinin ezgilerine katkıda bulunmuştur. Günümüzde klasik, caz ve pop müziklerde kullanılmaktadır.

Klarnet Çeşitleri

Klarnet çeşitleri malzeme itibari ile ağaç ve metal olarak üretilmektedir. Ağaç klarnetin metal klarnete nazaran daha yaygın olarak kullanılmasının birkaç nedeni vardır. Ağaç klarnet, metal klarnete göre daha sağlam bir yapıdadır. Bu nedenle daha çok tercih edilmektedir. Bir çalgı aletinin malzemesi ve sağlamlığı ömrünün uzunluğunun göstergesidir. Tınısı açısından metal klarnete göre ağaç klarnet kaliteli ses çıkarmak adını kullanılmaktadır. Ağaç klarnet kendi içerisinde de çeşitlilik göstermektedir. Ağaç klarnet; gül klarnet, bakalit klarnet, abanoz klarnet ve benzeri türlerde bulunmaktadır.

Abanoz Klarnet

Ağaç klarnetler sağlamlığı ve kaliteli ses türü nedeniyle tercih edilmektedir. Ağaç yapısında da birçok çeşitliliği bulunmaktadır. Bunlardan dayanıklı ve sert bir tür olan abanoz ağacı yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle abanoz klarnetin özellikleri arasında en önemlisi dayanıklılığıdır. Ses kalitesi ile de tercih edilen abanoz klarnet, ağaç klarnetin en önemli çeşididir.

Abanoz Klarnet Bakımı

Abanoz klarnet ağaç malzemesi nedeniyle dayanıklıdır. Ancak; bakımı dayanıklılığını etkileyen bir husustur. Günlük ve genel bakımları aksatılmamalıdır. Her kullanım sonrasında klarnet için kurulanmalıdır. Özel yağları ile günlük ve genel bakımları yapılabilmektedir. Aynı zamanda sıcak ve soğuk ortamlardaki kullanımlarına da dikkat etmek gerekmektedir. Sıcak ortamın hemen ardından soğuk ortamda kullanılmaması gerekmektedir. Yine soğuk ortamın hemen ardından sıcak ortamda kullanmamak gerekmektedir. Bu gibi ısı farklılığı olan ortam değişikliklerinde çatlama durumları söz konusudur. Abanoz klarnet fiyatları sağlamlığı ve ses kalitesi nedeniyle diğer klarnet türlerinden farklılık göstermektedir.

01 Haziran 2017
453 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

  1. Halil dedi ki:

    Detaylı bir abanoz klarnet bakımı (günlük/hafatalık/yıllık gibi) konusu açılsa çok faydalı olur diye düşünüyorum. İnternette herkes bir şeyler yazmış ama ne kadar doğru ne kadar etkili bilinmez. O yüzden sizden abanoz klarnet için detaylı bir bakım yazısı rica ediyorum

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?